The relationship between sexual life and attachment styles with unexplained infertility
Cinsel yaşam ve bağlanma stillerinin açıklanamayan infertilite ile ilişkisi
- Tez No: 962085
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma biyolojik bir nedeni olmamasına rağmen hamile kalamayan kadınların ilişkisel dünyalarını bağlanma stilleri ve cinsel yaşamları bağlamında anlayabilmek adına oluşturulmuştur. Çalışmada yer alan araştırma grubu en az 1 senedir korunmasız ve düzenli cinsel ilişkiye rağmen hamile kalmamış olan, 18-45 yaş arasında, Zeynep Kâmil Çocuk ve Kadın Hastalıkları Hastanesi'nde tedavi sürecinin başladığı 43 hastadan oluşmaktadır. Karşılaştırma grubu için ise daha önce kısırlık tedavisi görmemiş ve çocuk sahibi olan 43 fertil kadına online olarak ulaşılmıştır. Verilerin toplanması aşamasında Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri 2 ve Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği- Kadın kullanılarak veriler elde edilmiştir. Buna ek olarak 1 hasta ile yarı yapılandırılmış ön görüşme yapılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda fertil kadınlara göre açıklanamayan infertilite tedavisi gören kadınların anlamlı düzeyde daha güvensiz bağlandıkları ve daha düşük cinsel yaşam kaliteleri olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, güvenli bağlanma ve cinsel yaşam kalitesinin arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki vardır. Buna ek olarak, tedavi süreci uzadıkça cinsel yaşam kalitesinin de anlamlı bir şekilde arttığı bulunmuştur. Aynı zamanda yapılan ön görüşme doğrultusunda bebeğe olan ihtiyaç ile bebeğe olan arzunun farklılaştığını ve infertil kadınların eksikliklerini tamamlamak için bebeğe ihtiyaç duydukları görülmüştür. Ortaya çıkan bulgular sonucunda elde edilen verilerin psikanalitik literatür kapsamında tartışmaları gerçekleştirilmiş olup daha sonra yapılabilecek araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to understand the relational world of women who are unable to conceive despite the absence of any biological causes, focusing on their attachment styles and sexual lives. The study group consisted of 43 patients, aged 18-45, who had been unable to conceive despite at least one year of regular, unprotected sexual intercourse and had initiated treatment at Zeynep Kamil Women and Children's Hospital. For the comparison group, 43 fertile women who had never undergone infertility treatment and had children were reached online. Data were collected using the Experiences in Close Relationships Inventory-II and the Sexual Quality of Life Questionnaire – Female. Additionally, a semi-structured preliminary interview was conducted. The findings revealed that, compared to fertile women, those undergoing treatment for unexplained infertility had significantly higher levels of insecure attachment and lower sexual quality of life. Moreover, attachment security and sexual quality are positively and significantly related. It was also found that as the treatment process lengthened, sexual quality of life significantly improved. Furthermore, based on the preliminary interview, it was observed that the need for a baby and the desire for a baby are distinct concepts. Infertile women were found to perceive the baby to compensate for their sense of deficiency. The findings were discussed within the scope of the psychoanalytic literature, and recommendations were made for future research