The effect of pet attachment on the psychological resilience of women subjected to emotional abuse in intimate partner relationships
Flört şiddetine maruz kalan kadınların evcil hayvanlarına bağlanma durumunun psikolojik dayanıklılıklarına etkisi
  1. Tez No: 962096
  2. Yazar: BAŞAK GÖKÇE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM KOŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı, evcil hayvana bağlanma durumunun duygusal şiddet ile psikolojik dayanıklılık arasındaki ilişki üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışma, kesitsel yaklaşım kullanılarak, Türkiye'de yaşayan, 18 yaş üzeri, en az altı aydır romantik bir ilişkisi ve en az bir evcil hayvan sahibi olan 558 kadın katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Veriler çevrim için olarak toplanmıştır. Katılımcılara Bilgilendirilmiş Onam Formu, Demografik Bilgi Formu, Lexington Evcil Hayvanlara Bağlanma Ölçeği, Duygusal Şiddet Ölçeğ ve Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık ölçeğini içeren bir anket uygulanmıştır. Toplanan veri PROCESS makrosu aracılığı ile analiz edilmiştir. Sonuçlar, evcil hayvana bağlanma durumunun duygusal şiddet ile psikolojik bağımlılık arasındaki ilişkide kısmi aracılık rolü üstlendiğini göstermiştir. Bu bulgular, evcil hayvanların, sahiplerine duygusal destek ve güvenlik sağlayan, alternatif bağlanma figürleri olabileceklerine dair literatürü destekler niteliktedir. Çalışma, insan-hayvan ilişkileri üzerine yürütülen araştırmalara katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study was to examine the effect of pet attachment on the relationship between emotional abuse and psychological resilience. The study was conducted, using a cross-sectional approach, with 558 women from Turkey, over the age of 18 who have been in a romantic relationship and owned at least one pet for over six months. The data was collected online and the survey consisted of an Informed Consent Form, Demographic Information Form, Lexington Attachment to Pets Scale, Emotional Abuse Scale, and Psychological Resilience Scale for Adults. The data collected was analysed through the PROCESS macro. The results showed that pet attachment is a partial mediator of the relationship between emotional abuse and psychological resilience. These findings support the previous literature stating that pets can serve as alternative attachment figures, providing the owners with emotional support and safety. This study is a contribution to the ever growing research on human-animal interaction.