Bilişim sistemlerinin kullanılması suretiyle işlenen ısrarlı takip suçu
Persistent stalking offence committed by using information systems
  1. Tez No: 962097
  2. Yazar: ELİF GİZEM GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET NACİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
27/5/2022 tarihli ve 7406 sayılı Türk Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un 8. maddesi ile ısrarlı takip suçu, TCK'da ayrı bir suç olarak düzenlenmiştir. Israrlı takip suçu, genel kast ile işlenebilen, neticeli, bağlı ve seçimlik hareketli bir suçtur. Kanun koyucu bu suç ile, kişinin manevi varlığını, rahatsız edilmeden, sükûn ve huzur içinde geliştirmesini önleyen, bireylerin iç ve dış huzurunu bozan davranışları cezalandırmaktadır. Bu düzenleme ile, başta kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı olmak üzere, sağlık hakkı, kişinin maddi ve manevi varlığını geliştirme hakkı ve özel hayatın gizliliği hakkının korunması amaçlanmıştır. Çalışmada, ısrarlı takip suçuna ilişkin ulusal ve uluslararası hukuktaki düzenlemelere, ısrarlı takip suçunun unsurlarına, benzer kavramlardan ve benzer suçlardan farkları gibi hususlara yer verilmiştir. Bu suç, haberleşme ve iletişim araçlarını ve bilişim sistemlerini kullanarak mağdurlarla temas kurmaya çalışmak suretiyle de işlenebilir. Bu sistemler kullanılarak suç işlenmesi halinde; ekran görüntüsü, trafik ve IP bilgilerini elde etme, istinabe talebi, bilirkişi incelemesi ve CMK m.134 kapsamında bilişim sistemlerinden elde edilen verilerle failin belirlenmesi ve suçun kanıtlanması hususları üzerinde durulacaktır
Özet (Çeviri)
With Article 8 of the Law No. 7406 on Amendments to the Turkish Penal Code and Certain Laws dated 27/5/2022, the crime of persistent stalking has been regulated as a separate crime in the TCK. The crime of persistent stalking is a crime that can be committed with general intent, is consequential, connected and optional. With this crime, the legislator punishes behaviors that prevent a person from developing their spiritual existence without being disturbed, in peace and tranquility, and that disrupt the internal and external peace of individuals. With this regulation, it is aimed to protect the right to freedom and security of person, the right to health, the right to develop one's material and spiritual existence and the right to privacy of private life. In the study, the regulations in national and international law regarding the crime of persistent stalking are included, and the elements of the crime of persistent stalking, its differences from similar concepts and similar crimes are included. This crime can also be committed by trying to contact the victims using communication and communication tools and information systems. In case the crime is committed using these systems; The issues of determining the perpetrator and proving the crime with the data obtained from information systems within the scope of screenshots, traffic and IP information, request for a letter of request, expert examination and Article of CPC 134 will be emphasized.