Sağlıklı yaşam turizmi deneyimi, iyi oluş ve sadakat ilişkisi
Wellness tourism experience, well-being, and loyalty relationship
  1. Tez No: 962102
  2. Yazar: SEBAHATTİN ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ÇEVİRGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Turizm, Health Education, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Turizmi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Turizmi (Disiplinlerarası) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Sağlıkta meydana gelen değişimler ve bireylerin sağlıkla ilgili artan farkındalıkları, sağlıklı yaşam felsefesinin gelişmesini sağlamıştır. Bu gelişmeler, bireylerin sağlıklarını koruma, geliştirme ve iyi oluşlarını artırmaya yönelik seyahat davranışlarını da etkilemektedir. Bu bireylerin tatillerinde, sağlıkla ilgili hizmet veren işletmeleri tercih etmeleri sonucunda ise sağlıklı yaşam turizmi gelişmeye başlamıştır. Bu noktada sağlıklı yaşam turizmi ile ilgili deneyimler edinen turistlerin, iyi oluşlarını nasıl değerlendirdikleri ve bunun sonucunda ise sadakatlerinin ne yönde etkilendiği soruları sağlıklı yaşam turizmi pazarlaması açısından önemli hale gelmiştir. Bu sorulardan hareketle çalışmanın amacı, yukarıdan aşağı ve aşağıdan yukarı teorileri kapsamında sağlıklı yaşam turizmi deneyiminin, iyi oluş üzerindeki etkisi doğrultusunda turist sadakatinin ne yönde etkilendiğinin incelenmesidir. Bununla beraber turistlerin, sağlıklı yaşam turizmi deneyimi ile iyi oluşları arasında, boş zaman tatminlerine ilişkin rolünün incelenmesi de araştırmanın bir diğer amacıdır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Çevrimiçi anket uygulaması yoluyla, Türkiye'de sağlıklı yaşam otellerinden daha önce hizmet almış bireylere sosyal medya aracılığıyla ulaşılarak toplamda 320 anket elde edilmiştir. Katılımcılardan elde edilen bu veriler, PLS-YEM tekniğiyle analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda sağlıklı yaşam turizmi deneyiminin ve bu deneyime ilişkin eğlence ve fiziksel deneyim boyutlarının turist iyi oluşu üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Bununla beraber iyi oluşun da turist sadakatini olumlu yönde etkilediği görülmüştür. Ayrıca turistlerin, sağlıklı yaşam turizmi deneyimi ile iyi oluşu arasında boş zaman tatmininin aracı rolünün olduğu da gözlemlenmiştir. Sonuç olarak literatür, karar vericiler ve turizm sektörü açısından teorik ve pratik çıkarımlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Changes in healthcare and individuals' growing awareness of health issues have led to the development of a wellness philosophy. These developments are also influencing individuals' travel behaviour in terms of protecting and improving their health and increasing their well-being. As a result of these individuals choosing businesses that offer health-related services for their holidays, wellness tourism has begun to develop. At this point, questions regarding how tourists who have experienced wellness tourism evaluate their well-being and how this affects their loyalty have become important in terms of wellness tourism marketing. Based on these questions, the aim of this study is to examine the impact of the wellness tourism experience on well-being and how this affects tourist loyalty within the framework of top-down and bottom-up theories. Additionally, another aim of this study is to examine the role of leisure satisfaction in the relationship between tourists' wellness tourism experience and their well-being. The convenience sampling method, one of the quantitative research methods, was used in the study. A total of 320 surveys were obtained by reaching individuals who had previously received services from wellness hotels in Türkiye via social media through an online survey application. The data obtained from the participants were analysed using the PLS-SEM technique. The analyses revealed that the wellness tourism experience and the entertainment and physical experience dimensions of this experience had a significant effect on tourist well-being. Furthermore, it was observed that well-being had a positive effect on tourist loyalty. In addition, it was concluded that leisure satisfaction played a mediating role between the wellness tourism experience and tourist well-being. Finally, the theoretical and practical implications for the literature, decision-makers and the tourism sector were presented.