Alzheimer hastalarına bakım verenlerin; Biyolojik ritimleri ile kişilerarası yetkinliklerinin, bakım yükü ve depresyon ile ilişkisi
The relationship between caregivers' biological rhythms and interpersonal competencies with care burden and depression in Alzheimer's patient care
  1. Tez No: 962173
  2. Yazar: DİLEK ESER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İDİL ARASAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırma, Alzheimer hastalarına bakım veren bireylerin biyolojik ritimleri ile kişilerarası yetkinlik düzeylerinin, bakım yükü ve depresyon üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında Erzurum ve İstanbul illerinde yaşayan toplam 128 bakım verenden elde edilen veriler analiz edilmiş ve bireylerin biyolojik ritim düzeyleri, kişilerarası iletişim becerileri, bakım yükleri ve depresif belirtileri arasındaki ilişkiler çok boyutlu olarak ele alınmıştır. Bulgular, kişilerarası yetkinliğin artmasının bakım yükü ve depresyon düzeylerinde anlamlı bir azalma sağladığını; buna karşın biyolojik ritim bozukluklarının bu psikolojik yükleri artırıcı yönde etkide bulunduğunu ortaya koymuştur. Özellikle kadın, genç, yüksek eğitim ve yüksek gelir düzeyine sahip bireylerin kişilerarası beceri puanlarının daha yüksek olduğu; yalnız bakım verenlerin ise depresyon ve biyolojik ritim düzensizlikleri açısından daha riskli grubu oluşturduğu belirlenmiştir. Bireylerin sosyo-demografik özellikleri ile kişilerarası yetkinlik ve biyolojik ritim düzeyleri arasında bazı alt boyutlarda anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Bu doğrultuda araştırma, Alzheimer hastalarına bakım veren bireylerin psikososyal yüklerini hafifletmek amacıyla sosyal destek sistemlerinin güçlendirilmesi, empati ve iletişim temelli eğitim programlarının uygulanması ve bireylerin biyolojik ritimlerine uygun yaşam düzenlerinin teşvik edilmesi gerektiğini önermektedir. Araştırma bulguları, bakım verenlerin sadece fiziksel değil, aynı zamanda duygusal, sosyal ve biyolojik yönden de bütüncül biçimde desteklenmesinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of biological rhythms and interpersonal competence levels of individuals providing care to Alzheimer's patients on care burden and depression. Within the scope of the study, data obtained from a total of 128 caregivers living in Erzurum and Istanbul provinces were analyzed and the relationships between the individuals' biological rhythm levels, interpersonal communication skills, care burden and depressive symptoms were addressed multidimensionally. The findings revealed that increasing interpersonal competence provided a significant decrease in care burden and depression levels; on the other hand, biological rhythm disorders had an increasing effect on these psychological burdens. It was determined that especially women, young people, individuals with higher education and income levels had higher interpersonal skill scores; and single caregivers were at higher risk in terms of depression and biological rhythm disorders. In addition, significant differences were found in some sub-dimensions between the socio-demographic characteristics of individuals and their interpersonal competence and biological rhythm levels. In this context, the study suggests that social support systems should be strengthened, empathy and communication-based education programs should be implemented, and life patterns appropriate to the biological rhythms of individuals should be encouraged in order to alleviate the psychosocial burden of individuals caring for Alzheimer's patients. The research findings emphasize the importance of supporting caregivers in a holistic manner, not only physically but also emotionally, socially, and biologically.