Pazarlama karması stratejilerinin pazar performansına etkisinde inovasyon ve firma performansının aracı rolü
The mediating role of innovation and firm performance on the effect of marketing mix strategies on market performance
- Tez No: 962194
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN SAYGILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, İşletme, International Trade, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Küresel rekabet ortamında KOBİ'lerin sürdürülebilir büyüme sağlaması ve rekabet avantajını koruyabilmesi, pazarlama stratejilerinin etkin ve bütüncül bir şekilde yönetilmesine bağlıdır. Bu bağlamda bu çalışma, pazarlama karması stratejilerinin KOBİ düzeyindeki firmaların örgütsel performans göstergeleri üzerindeki etkilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, pazarlama yönetiminin temel bileşenleri olan ürün, fiyat, dağıtım ve tutundurma stratejilerini, firma performansı ile olan ilişkileri bağlamında değerlendirmekte ve bu stratejilerin inovasyon performansı ile pazar performansı üzerindeki etkilerini de incelemektedir. Teorik çerçeve, kaynak temelli görüş ve dinamik yetenekler yaklaşımı etrafında şekillendirilmiş; firmaların sahip oldukları kaynak ve yeteneklerin rekabet avantajı yaratmadaki belirleyici rolüne odaklanmıştır. Bu doğrultuda, firmaların pazarlama karması bileşenlerini nasıl yapılandırdıkları, kaynakların etkin kullanımı ve yeteneklerin geliştirilmesi süreçlerinde stratejik bir rol üstlenmektedir. Araştırmada değişkenler arasındaki neden-sonuç ilişkileri incelendiğinden nicel araştırma yöntemi benimsenmiş ve veri toplama aracı olarak anket yönteminden faydalanılmıştır. Değişkenlerin ölçümünde, ilgili literatürden uyarlanan ölçeklerden yararlanılmış ve bu ölçekler ön test uygulamalarıyla geçerlilik ve güvenirlik analizlerine tabi tutulmuştur. Veriler, kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenmiş Türkiye genelinde KOBİ düzeyindeki firmalardan toplanmış, analizler ise SPSS 27 ve SmartPLS 4 programları aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada doğrulayıcı faktör analizi, yapı geçerliliği, ayrım geçerliliği ve yapısal modelin testi PLS-SEM yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçları, pazarlama karması stratejilerinin inovasyon performansı, firma performansı ve pazar performansı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Çalışma ayrıca, pazarlama karması stratejilerinin pazar performansı üzerindeki etkisinde inovasyon performansı ve firma performansının aracı rol üstlendiğini ortaya koymuştur. Sonuçlar, pazarlama karması stratejilerinin yalnızca operasyonel bir araç değil, aynı zamanda stratejik bir rekabet avantajı unsuru olarak değerlendirilmesi gerektiğini göstermektedir. Bu kapsamda çalışma, pazarlama stratejilerinin KOBİ'ler için performans artırıcı etkilerine dair literatüre katkı sağlamakta ve uygulayıcılara yönetsel çıkarımlar sunmaktadır. Bu yönüyle araştırma sonuçları, dinamik pazarlarda faaliyet gösteren işletmelerin stratejik yönelimleri bağlamında pazarlama kararlarının bütüncül olarak ele alınmasının önemini vurgulamaktadır. Sonuçların özellikle imalat, hizmet ve ticaret gibi farklı sektörlerde faaliyet gösteren KOBİ'ler için yol gösterici olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In the context of global competition, the ability of SMEs to achieve sustainable growth and maintain a competitive advantage depends on the effective and holistic management of marketing strategies. In this regard, the present study aims to analyze the impact of marketing mix strategies on the organizational performance indicators of SME-level firms. The research evaluates the fundamental components of marketing management—product, price, distribution, and promotion strategies—in relation to firm performance, and further investigates their influence on innovation performance and market performance. The theoretical framework is structured around the resource-based view and the dynamic capabilities approach, emphasizing the pivotal role of firms' internal resources and capabilities in achieving a sustainable competitive advantage. Accordingly, how firms structure their marketing mix components plays a strategic role in the efficient use of resources and the development of capabilities. Given the causal relationships among variables, a quantitative research method was adopted, and data were collected through a survey questionnaire. Measurement of variables was based on scales adapted from the relevant literature, which were subjected to pre-test procedures to ensure validity and reliability. The data were collected from SME-level firms across Türkiye using a convenience sampling method, and the analyses were conducted via SPSS 27 and SmartPLS 4 software. Confirmatory factor analysis, construct validity, discriminant validity, and structural model testing were carried out using the PLS-SEM method. The analysis results indicate that marketing mix strategies have a statistically significant effect on innovation performance, firm performance, and market performance. Furthermore, the study reveals that innovation performance and firm performance mediate the effect of marketing mix strategies on market performance. These findings demonstrate that marketing mix strategies should not be regarded merely as operational tools but also as strategic elements contributing to competitive advantage. Accordingly, the study contributes to the literature by highlighting the performance-enhancing effects of marketing strategies for SMEs and offers managerial implications for practitioners. In this context, the results underscore the importance of considering marketing decisions holistically within the strategic orientations of firms operating in dynamic markets. The findings are expected to provide valuable guidance for SMEs operating in various sectors such as manufacturing, services, and trade.