Rekreasyonel fayda algısı ile sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişki: Lise öğrencileri örneği
The relationship between perception of recreational benefits and social media addiction: The case of high school students
- Tez No: 962199
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sosyal medya, genç bireylerin kimlik inşası, iletişim biçimleri ve serbest zaman değerlendirme alışkanlıkları üzerinde önemli etkiler yaratmaktadır. Bu araştırmanın amacı lise öğrencilerinde rekreasyonel fayda algısı ile sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkisiyi incelemektir. İlişkisel tarama modelinin benimsendiği araştırma grubunu 2024- 2025 eğitim-öğretim bahar döneminde Millî Eğitim Bakanlığı Sakarya İl Müdürlüğüne bağlı resmi ortaöğretim 9, 10, 11, 12. sınıf öğrenciler oluşturmuştur. Araştırmanın inceleme alanını ise bu araştırma grubu içerisinden kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen öğrenciler 407' i kadın, 215' i erkek toplam 622 öğrenci oluşturmuştur. Araştırma kapsamında veriler üç ölçek kullanılarak toplanmıştır: Kişisel Bilgi Formu, Rekreasyonel Fayda Ölçeği ve Ergenler İçin Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizlerinde bağımsız gruplar t- testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon tekniği kullanılmıştır. Bulgular incelendiğinde öğrencilerin rekreasyonel fayda alt boyutu olan psikolojik alt boyutta cinsiyet; fiziksel, psikolojik ve sosyal alt boyutta lise türü; fiziksel alt boyutta sınıf düzeyi; fiziksel, psikolojik ve sosyal alt boyutta bilgisayar sahibi olma; fiziksel alt boyutta günlük telefon üzerinden oyun oynama süresi; sosyal alt boyutta etkinliklere katılma şekli; fiziksel, psikolojik alt boyutta etkinlik çeşidi; fiziksel, psikolojik ve sosyal alt boyutta katılım gösterilen etkinlik sayısı ve psikolojik alt boyutta katılma amacı hâllerine göre kayda değer görülmesi olası ayrışmalar tespit edilmiştir (p < ,05). Sosyal medya bağımlılığı açısından sonuçlara bakılınca ise günlük internet kullanımı, günlük mobil oyun oynama süresi, günlük sosyal medya kullanım süresi, etkinliklere katılma şekli düzeyine göre anlamlı farklılıklar elde edilirken (p< ,05). Katılımcıların rekreasyonel fayda algıları ile sosyal medya bağımlılığı arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir (p > ,05). Sonuç olarak, katılımcıların sosyal medya bağımlılık düzeylerinin yaşamları üzerinde olumsuz etkiler yaratabileceği söylenebilir; ancak bu durum anlamlı bir farklılık oluşturmadığı için sosyal medya bağımlılığına yönelik kesin bir etmen olduğu ifade edilemez. Öte yandan, rekreasyonel fayda düzeyinde herhangi bir alt boyutta görülen artışın, diğer alt boyutları da olumlu yönde etkileyebileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Examining the relationship between social media addiction and high school students' perceptions of recreational advantages is the goal of this study. The study's population, which used the relational survey model, included students in the ninth, tenth, eleventh, and twelfth grades who were enrolled in the official secondary school system affiliated with the Sakarya Provincial Directorate of the Ministry of National Education during the spring semester of the 2024–2025 school year. By using the convenience sampling approach, 622 students were chosen for the study, 407 of whom were female and 215 of whom were male. The“Social Media Addiction Scale for Adolescents,”the“Personal Information Form,”and the“Recreational Utility Scale”were used to gather data for the study. Regression analysis, Pearson correlation, one-way analysis of variance (ANOVA), and the independent groups t-test were employed in the statistical analysis of the data.Subsequent analysis of the data revealed significant differences by gender in the psychological sub-dimension, which is the students' recreational benefit sub-dimension; high school type in the physical, psychological, and social sub-dimension; class level in the physical sub-dimension; possession of a computer in the physical, psychological, and social sub-dimension; daily mobile game playing time in the physical sub-dimension; manner of social activity participation; type of activity in the physical, psychological sub-dimension; number of activities participated in the physical, psychological, and social sub-dimension; and reason for participation in the psychological sub-dimension (p,05). As a result, it can be said that the participants' social media addiction levels can have negative effects on their lives; however, since this situation does not create a significant difference, it cannot be stated that it is a definitive factor for social media addiction. On the other hand, it can be said that an increase in any sub-dimension in the recreational benefit level can positively affect the other sub-dimensions.