Doğal kaynaklı peptitlerin sentetik yaklaşımla üretimi ve kanser hücreleri üzerindeki etkilerinin karşılaştırmalı incelenmesi
Production of natural source peptides with a synthetic approach and comparative research of their effects on cancer cells
- Tez No: 962210
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TAHİR GÜNKARA, PROF. DR. SERAP ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kanser tedavisi geçmişten günümüze süre gelmekte ve her geçen gün potansiyel tedavi yöntemleri geliştirilmektedir. Bu çözüm yaklaşımlarından biri ise peptitlerdir. Peptitler, kanser teşhis ve tedavilerinin geliştirilmesinde potansiyel biyomoleküller olarak birçok çalışmaya konu olmaktadır. Peptitlerin kanser teşhis ve tedavisi kanser için kullanımında birçok yol bulunmaktadır; doğal peptitlerin taklit edilmesi, sinyal iletimini geliştirmek veya engellemek, terapötikleri özellikle kanser hücrelerine hedeflemek veya bu peptitleri hücre bariyerlerini aşmak için kullanmak bunlardan bazılarıdır. Bu noktada antioksidan-antikanser peptitlerle ile ilgili özellikle doğal kaynaktan izole edilerek üretilen biyoaktif peptitler üzerine sıklıkla çalışılmaktadır. Bu tez çalışmasında ise yüksek protein yoğunluğuna sahip siyah soya fasulyesinden izole edilen ve antikanser, antioksidan özellikleri literatürde belirtilmiş olan Leu/Ile-Val-Pro-Lys dizisinin katı faz peptit sentezi yolu ile (Leu-Val-Pro-Lys ve Ile-Val-Pro-Lys) sentezlenmesi ve ardından üretilen iki peptidin antioksidan özelliğinin ve kanser hücreleri üzerindeki sitotoksik etkinliğinin karşılaştırılması hedeflenmektedir. Kimyasal sentez ile üretilen Leu-Val-Pro-Lys ve Ile-Val-Pro-Lys peptitlerinin LC/MS ile karakterizasyonu yapıldıktan sonra RP-HPLC cihazından saflaştırılması gerçekleştirileştirilmiştir. Ardından bu iki peptitin DPPH yöntemi ile antioksitan aktivitesi, MTT testi ile de meme kanseri hücreleri üzerindeki sitotoksik aktiviteleri karşılaştırılarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cancer treatment has been going on from past to present and potential treatment methods are being developed every day. One of these solution strategies is peptides. Peptides are the potential biomolecules in the development of cancer diagnostics and treatments and are the subject of many studies. There are many ways to use peptides for cancer diagnosis and treatment; mimicking natural peptides, improving, or blocking signal transduction, targeting therapeutics specifically to cancer cells or using these peptides to overcome cell barriers are some of them. At this point, antioxidant-anticancer peptides, especially bioactive peptides isolated from natural sources, are frequently studied. In this thesis, it is aimed to synthesise the Leu/Ile-Val-Pro-Lys sequence (Leu-Val-Pro-Lys and Ile-Val-Pro-Lys) isolated from black soybeans with high protein density and whose anticancer and antioxidant properties have been reported in the literature by solid phase peptide synthesis and then to compare the antioxidant properties and cytotoxic activity of the two peptides on cancer cells. The Leu-Val-Pro-Lys and Ile-Val-Pro-Lys peptides produced by chemical synthesis were characterized by LC/MS and purified by RP-HPLC. Then, the antioxidant activity of these two peptides by DPPH method and their cytotoxic activity on breast cancer cells by MTT assay were investigated by comparison.