Havalimanlarında dijital ikiz teknolojilerinin kullanımı: İstanbul Havalimanı örneği
Usage of digital twin technologies in airports: The case of Istanbul Airport
  1. Tez No: 962214
  2. Yazar: RÜMEYSA DURMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİRDEVS DİDEM GÖÇMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma, dijital ikiz teknolojisinin havalimanı yönetimindeki uygulama potansiyelini İstanbul Havalimanı örneği üzerinden incelemektedir. Dijital ikiz, fiziksel sistemlerin dijital temsillerini oluşturarak operasyonel verimliliği artırmayı ve karar destek süreçlerini güçlendirmeyi amaçlayan yenilikçi bir teknolojidir. Nitel araştırma yönteminin benimsendiği çalışmada, literatür taraması, doküman analizi ve yarı yapılandırılmış görüşme yoluyla veri toplanmıştır. Elde edilen bulgular, İstanbul Havalimanında dijital ikiz uygulamalarının ağırlıklı olarak altyapı izleme, bakım planlaması ve operasyonel simülasyon alanlarında kullanıldığını göstermektedir. Ancak teknolojinin entegrasyon sürecinde veri uyumluluğu, insan kaynağı ve siber güvenlik gibi yapısal sorunlar öne çıkmaktadır. Dijital ikiz sistemlerinin senaryo analizi ve kestirimci bakım gibi alanlarda yönetsel katkılar sunduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak çalışma, dijital ikiz teknolojisinin havalimanı yönetiminde stratejik bir araç olarak değerlendirilebileceğini ortaya koymakta ve havacılık sektörüne yönelik uygulama önerileri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the implementation potential of digital twin technology in airport management, using Istanbul Airport as a case study. Digital twins create real- time digital representations of physical systems, enabling enhanced operational efficiency and data-driven decision-making. The research adopts a qualitative methodology, utilizing document analysis and three semi-structured interviews for data collection. Findings indicate that digital twin applications at Istanbul Airport are primarily used in infrastructure monitoring, maintenance planning, and operational simulations. However, challenges such as data integration, skilled workforce, and cybersecurity remain significant barriers to full implementation. The technology offers notable managerial advantages, particularly in scenario analysis and predictive maintenance. In conclusion, the study highlights digital twins as a strategic tool in airport operations and presents practical recommendations for their wider adoption in the aviation sector.