Havalimanlarında dijital olgunluk seviyelerinin değerlendirilmesi: Türkiye uygulaması
Assessment of digital maturity levels in airports: Application in Türkiye
  1. Tez No: 959280
  2. Yazar: ÜMMÜHAN BESTE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VİLDAN DURMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Havacılık sektöründe dijitalleşme; yolcu deneyimi, operasyon yönetimi, güvenlik, altyapı yönetimi gibi birçok alanı etkileyen bir süreçtir. Günümüz havalimanlarında birçok alana etki eden dijitalleşme, aynı zamanda havalimanı operasyonlarının etkin, verimli, hızlı ve güvenli yönetilmesini sağlamaktadır. Dijitalleşme ile operasyonların bütüncül bir şekilde değerlendirildiği dijital olgunluk kavramı önem kazanmaktadır. Bu bağlamda havalimanlarının dijital olgunluklarının bütünsel bir biçimde değerlendirilerek ölçülmesi havalimanı yöneticileri ve paydaşları için gereklilik haline gelmektedir. Çalışmanın amacı, havalimanlarının dijital olgunluk seviyelerini değerlendirmeye yönelik çok kriterli karar verme (ÇKKV) çerçevesi geliştirerek Türkiye'de seçilen beş havalimanının bu çerçeve kapsamında analiz edilmesinin sağlanmasıdır. Çalışmada ilk olarak, literatür taraması ve uzman görüşleri doğrultusunda havalimanlarına özgü dijital olgunluk değerlendirme kriterleri belirlenmiştir. Ardından bu kriterlerin önem derecelerinin hesaplanması amacıyla BWM yönteminden faydalanılmıştır. Belirlenen kriter ağırlıkları doğrultusunda Türkiye'de faaliyet gösteren beş farklı havalimanının operasyon kontrol merkezi yöneticilerinin görüşleri doğrultusunda dijital olgunluk seviyeleri değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme sonucunda her birinin dijital olgunluk seviyesi hesaplanarak GİA, MULTIMOORA ve MABAC yöntemleriyle sıralaması yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, havalimanlarında dijital olgunluk seviyesi değerlendirme kriterlerinden en iyi kriterin güvenlik, en kötü kriterin kültür olduğu ortaya koyulmuştur. Alt kriterlere bakıldığında ise siber güvenlik sigortası yaptırılmasının ve dijital dönüşümle ilgili bilgilendirme eğitimlerinin alınmasının önemi ortaya çıkmıştır. Son olarak Türkiye'deki havalimanlarının dijitalleşme konusunda bulunduğu konumu belirterek karar vericilere dijital dönüşüm stratejilerinin geliştirilmesinde yol gösterici nitelikte öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Digitalization in the aviation sector is a process that affects many areas, including passenger experience, operations management, security, and infrastructure management. Digitalization, which affects many areas in today's airports, also ensures that airport operations are managed effectively, efficiently, quickly, and safely. With digitalization, the concept of digital maturity, which involves a comprehensive assessment of operations, is gaining importance. In this context, it has become necessary for airport managers and stakeholders to assess and measure the digital maturity of airports in a holistic manner. The aim of this study is to develop a multi-criteria decision-making (MCDM) framework for assessing the digital maturity levels of airports and to analyze five selected airports in Turkey within the scope of this framework. First, airport-specific digital maturity assessment criteria were determined based on literature review and expert opinions. Then, the BWM method was used to calculate the levels of these criteria. Based on the determined criteria weights, the digital maturity levels of five different airports operating in Turkey were evaluated according to the opinions of their operations control center managers. As a result of this evaluation, the digital maturity level of each airport was calculated and ranked using the GIA, MULTIMOORA, and MABAC methods. According to the results obtained, it has been revealed that the best criterion in terms of digital maturity level assessment criteria at airports is security, while the worst criterion is culture. Looking at the sub-criteria, the importance of taking out cyber security insurance and receiving training on digital transformation has emerged. Finally, by highlighting the status of airports in Turkey in terms of digitalization, recommendations were provided to decision-makers to guide the development of digital transformation strategies.