Non-arteritik anterior iskemik optik nöropati (NAİON) hastalarında peripapiller ve maküler mikrovasküler özelliklerin optik koherens tomografi anjiografi (OKTA) ile incelenmesi
Evaluation of peripapillary and macular microvascular characteristics in patients with non-arteritic anterior ischemic optic neuropathy (NAION) by optical coherence tomography angiography
- Tez No: 962298
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜBAN ATİLLA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Birincil amaç non-arteritik anterior iskemik optik nöropati (NAİON) hastalarının etkilenen ve etkilenmeyen gözlerinin peripapiller ve maküler mikrovasküler özelliklerinin optik koherens tomografi anjiografiyle (OKTA) değerlendirilmesi, bu özelliklerin kontrollerin gözleriyle karşılaştırılması, NAİON geçirenlerde etkilenmeyen gözlerin kontrollere göre artmış risk altında olup olmadığını gösteren OKTA parametrelerinin varlığının araştırılmasıdır. İkincil amaç NAİON hastalarında optik koherens tomografi (OKT) ve OKTA parametreleriyle görme alanında ortalama sapma (mean deviation) (MD) ve en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntemler: Bu retrospektif kesitsel çalışmaya Ocak 2022-Ocak 2025 arasında NAİON tanılı 24 hastanın 22 etkilenmiş (NAİON +) ve 20 etkilenmemiş gözüyle (NAİON –) 35 kontrolün 35 gözü dahil edildi. Muayenede EİDGK, bilgisayarlı görme alanı (BSGA), OKT ve OKTA ölçümleri gerçekleştirildi. Retina sinir lifi tabakası (RSLT) ve gangliyon hücre kompleksi (GHK) kalınlığı OKT ile; yüzeyel kapiller pleksus (YKP), derin kapiller pleksus (DKP) ve radyal peripapiller kapiller (RPK) vasküler dansiteleri (VD), koryokapillaris akım alanı ve foveal avasküler zon (FAZ) OKTA'yla incelendi. Bulgular: Gruplar arasında yaş ve cinsiyet açısından fark yoktu (p>0,05). Tüm kadranlarda RSLT ve GHK kalınlığı NAİON + grubunda NAİON – ve kontrol grubundan daha düşüktü (p0,05). Hastaların FAZ parametrelerinden yalnızca foveal dansite (FD) NAİON + grubunda diğer iki gruptan düşüktü (p0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: Primary purpose of this study is to evaluate the peripapillary and macular microvascular characteristics of affected and unaffected eyes of non-arteritic anterior ischemic optic neuropathy (NAION) patients with optical coherence tomography angiography (OCTA), compare these characteristics with control eyes, and to see whether there is an OCTA parameter which shows that the unaffected eye is under increased risk for NAION or not. Secondary aim is to see whether there is any correlation between optical coherence tomography (OCT)-OCTA parameters and best corrected visual acuity (BCVA)-mean deviation (MD) of visual field (VD). Material and Method: Twenty two affected (NAION +) and 20 unaffected (NAION –) eyes of 24 NAION patients and 35 eyes of 35 controls who were followed in our clinic between January 2022 and January 2025 were included in this retrospective cross-sectional study. Perimetry, OCT and OCTA were performed and BCVA was evaluated. With OCT retina nerve fiber layer (RNFL) and ganglion cell complex (GCC) thickness were measured. Vessel density (VD) of superficial and deep capillary plexuses (SCP and DCP), radial peripapillary capillary (RPC); choriocapillaris flow area and foveal avascular zone (FAZ) parameters were evaluated by OCTA. Results: Among the three groups there was no significant difference in age and gender (p>0,05). In all quadrants RNFL and GCC thickness was lower in NAION + eyes than NAION – and control eyes (p0,05). Of the FAZ parameters, only foveal density (FD) was lower in the NAION + group than the other two groups (p0.05).