Karnabahar mantarı (Sparassis crispa) kullanılarak anyonik ve katyonik azo boyaların biyosorpsiyon yoluyla giderilmesinin kinetik, izoterm ve termodinamik açıdan incelenmesi
Kinetic, isotherm and thermodynamic investigation of removal of anionic and cationic azo dyes by biosorption using cauliflower mushroom (Sparassis crispa)
  1. Tez No: 962346
  2. Yazar: AHMET SERCAN KULAKCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVTAP TIRINK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, çevre dostu, yenilenebilir ve düşük maliyetli bir biyosorbent olan Sparassis crispa (karnabahar mantarı) kullanılarak katyonik yapıdaki Basic Blue 41 (BB41) ve anyonik yapıdaki Trypan Blue (TB) azo boyar maddelerinin sulu çözeltilerden adsorpsiyon yöntemiyle giderimi araştırılmıştır. Adsorpsiyon sürecine etki eden pH, temas süresi, karıştırma hızı, adsorbent miktarı, partikül boyutu, başlangıç boya konsantrasyonu ve sıcaklık gibi temel parametrelerin adsorpsiyon verimi üzerindeki etkileri incelenmiş ve optimum koşullar belirlenmiştir. Deneysel veriler Freundlich, Langmuir, Temkin ve Dubinin–Radushkevich izoterm modelleri ile değerlendirilmiş ve adsorpsiyonun her iki boya için de Freundlich izoterm modeline daha yüksek uyum gösterdiği tespit edilmiştir. Adsorpsiyon kinetiği sözde ikinci dereceden kinetik modele uygunluk göstermiş; ayrıca partikül içi difüzyon mekanizmasının da sürece katkı sağladığı belirlenmiştir. Termodinamik analizler sonucunda, BB41 adsorpsiyonunun ekzotermik, TB adsorpsiyonunun ise endotermik karakterde olduğu, ayrıca Gibbs serbest enerji değerlerinin negatif olması nedeniyle süreçlerin kendiliğinden gerçekleştiği tespit edilmiştir. Elde edilen verilere göre, BB41 için %93,39, TB için %96,45 giderim verimi elde edilmiştir. Bu bağlamda, Sparassis crispa mantarının çevre dostu, düşük maliyetli ve sürdürülebilir bir biyosorbent olarak hem anyonik hem de katyonik azo boyar maddelerin gideriminde etkili bir alternatif sunduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the removal of cationic Basic Blue 41 (BB41) and anionic Trypan Blue (TB) azo dyes from aqueous solutions via adsorption were investigated using Sparassis crispa (cauliflower mushroom), an environmentally friendly, renewable, and low-cost biosorbent. The effects of key operational parameters—such as pH, contact time, agitation speed, adsorbent dosage, particle size, initial dye concentration, and temperature—on the adsorption efficiency were systematically evaluated, and optimal conditions were identified. Experimental data were analyzed using the Freundlich, Langmuir, Temkin, and Dubinin–Radushkevich isotherm models, with the adsorption of both dyes exhibiting the best fit to the Freundlich isotherm model, indicating a heterogeneous surface and multilayer adsorption. Kinetic evaluations revealed that the adsorption followed the pseudo-second-order kinetic model, and intra-particle diffusion also contributed to the overall mechanism. Thermodynamic analyses indicated that the adsorption of BB41 was exothermic, while that of TB was endothermic in nature. Negative Gibbs free energy values confirmed the spontaneous nature of both adsorption processes. According to the experimental results, removal efficiencies of 93,39% for BB41 and 96,45% for TB were achieved. These findings suggest that Sparassis crispa represents an effective, eco-friendly, low-cost, and sustainable biosorbent alternative for the removal of both anionic and cationic azo dyes from aqueous environments.