Investigating mathematically gifted students' statistical thinking: Environmental science data as enrichment
Matematikte üstün yetenekli öğrencilerin istatistiksel düşünme becerilerinin incelenmesi: Çevre bilimi verileri ile zenginleştirme
  1. Tez No: 962387
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE IŞIKSAL BOSTAN, DOÇ. DR. REYHAN TEKİN SİTRAVA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 338
Özet
Bu çalışma, çevre bilimi verileriyle zenginleştirilmiş etkinliklerin matematikte üstün yetenekli öğrencilerin istatistiksel düşünme becerilerini nasıl beslediğini incelemek amacıyla yapılmıştır. Ayrıca öğrencilerin bu etkinliklere katıldıkları sırada istatistiksel düşünme profillerinin nasıl farklılık gösterdiğini ortaya koymayı amaçlanmaktadır. Belirtilen amaçlara ulaşmak için nitel araştırma yöntemlerinden araçsal durum çalışması kullanılmıştır. Araçsal durum çalışması, matematikte üstün yetenekli öğrencilerin çevre bilimi verileriyle zenginleştirilmiş etkinliklere katıldıklarında istatistiksel düşünme farklılıklarının derinlemesine incelenmesini sağlamaktadır. Bu yaklaşımla, daha geniş eğilimleri ortaya çıkarmak ve matematikte üstün yetenekli öğrencilerin eğitimi alanındaki mevcut teorilere katkıda bulunulması hedeflenmiştir. Mevcut çalışmanın katılımcıları, Türkiye'deki Bilim ve Sanat Merkezine devam eden ve amaçlı örnekleme yöntemi ile seçilen üç matematikte üstün yetenekli yedinci sınıf öğrencisidir. Veriler; katılımcılardan ön ve son anketler, etkinlik kâğıtları, grup tartışma videoları, yarı yapılandırılmış görüşmeler ve saha notları yoluyla toplanmıştır. Matematikte üstün yetenekli öğrencilerin istatiksel düşünme süreçlerindeki cevaplarının düzeyleri Mooney' in (2002) ortaokul öğrencilerinin istatistiksel düşünme özelliklerini tanımlamak için geliştirdiği kuramsal çerçeve dikkate alınarak sürekli karşılaştırmalı analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Ardından öğrencilerin istatistiksel düşünme profillerindeki farklılıkları ortaya çıkarmak için içerik analizi yapılmıştır. Bulgular, matematikte üstün yetenekli öğrencilerin, çevre bilimi verileriyle zenginleştirilmiş etkinliklere katıldıklarında istatistiksel düşünmenin dört sürecinde de farklılık gösterdiklerini ortaya koymaktadır. Ayrıca bir öğrencinin istatistiksel düşünme profilinin çevre bilimi verileriyle zenginleştirilmiş etkinliklere katılımları sırasında acemi profilden ileri profile, diğer iki öğrencinin ise geçiş profilinden ileri profile doğru bir değişim gösterdiği gözlemlenmiştir. Son olarak, bu çalışma çevre bilimi verileriyle zenginleştirilmiş etkinliklerin öğrencilerin istatistiksel düşünme becerilerini nasıl beslediğini de göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine how activities enriched with environmental science data nurture the statistical thinking of mathematically gifted students. It also aims to reveal how the statistical thinking profiles of students differ while they are involved in these activities. The qualitative approach, specifically the instrumental case study methodology, is used for this research. It enables an in-depth examination of the differences in the statistical thinking of students as they engage in activities enriched with environmental science data, providing insights that can help reveal broader trends and contribute to current theories in the field of mathematically gifted education. The participants in this study were three seventh-grade mathematically gifted students attending the Science and Art Center in Türkiye, who were selected using the purposive sampling method. Data were collected from participants through pre- and post-questionnaires, activity sheets, group discussion videos, semi-structured interviews, and field notes. To identify differences in students' abilities in statistical thinking processes, the constant comparative analysis method was applied, grounded in Mooney's (2002) framework for characterizing middle school students' statistical thinking. Subsequently, content analysis was employed to reveal the differences in students' statistical thinking profiles. The findings indicate that mathematically gifted students demonstrated difference across the four processes of statistical thinking while they were involved in activities. Furthermore, one student's statistical thinking profile shifted from novice to advanced, while others moved from transitional to advanced during their involvement in the activities. These findings also illustrate how the activities enriched with environmental science data nurtured their statistical thinking.