Annelerin doğum algısı ile doğum sonu anne-bebek bağlanması arasındaki ilişki
Relationship between mothers' perception of birth and post-birth mother-baby bonding
- Tez No: 962400
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEREN DAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Araştırmada annelerin doğum algısı ile doğum sonu anne-bebek bağlanması arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma, kesitsel ve tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Örneklemi, 01.06.2024-31.10.2024 tarihleri arasında Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi doğumhane servisinde normal doğum yapan araştırmaya katılmayı kabul eden 350 kadın oluşturmuştur. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Annenin Doğumu Algılama Ölçeği (ADAÖ) ve Anne-Bebek Bağlanma Ölçeği (ABBÖ) ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistik ölçütleri, tek yönlü varyans analizi, bağımsız gruplarda t testi, ki-kare testi ve pearson kolerasyon analizi kullanılmıştır. Kadınların yaş ortalaması 25,66±4,70'tir. ADAÖ toplam puan ortalaması 71,62±11,10; ABBÖ toplam puan ortalaması 0,30±0,99'dur. ADAÖ toplam puanı ile ABBÖ toplam puanı arasında zayıf düzeyde, negatif yönlü, anlamlı ilişki olduğu (r=-0,113; p=0,036) belirlenmiştir. Annenin doğum algısı gebelik kontrollerini düzenli olarak yaptıran ve gebelikte doğuma ilişkin bilgi alan, doğumu olumlu algılayan ve sonraki doğum şeklini vajinal doğum olarak tercih edenlerde daha olumludur. Anne-bebek bağlanma düzeyi istenilen bebek cinsiyeti fark etmez diyen, gebelik yakınması yaşamayan, gebelikte doğuma ilişkin bilgi alan, doğumu ebe tarafından yaptırılan, doğumu olumlu algılayan ve bir sonraki doğum şeklini vajinal doğum olarak tercih edenlerde yüksektir. Sonuçta annenin doğumu algılaması orta düzeyde olumlu ve anne-bebek bağlanma düzeyi yüksektir. Annenin doğumu algılama düzeyi arttıkça anne-bebek bağlanma düzeyi artmaktadır. Bu sonuçlar doğrultusunda kadınların olumlu doğum deneyimi edinmeleri ile annenin doğumu pozitif algılama düzeyinin yükseltilmesi ve anne-bebek bağlanmasını güçlendirici bakım, eğitim ve danışmanlık yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to evaluate the relationship between mothers' perception of childbirth and postnatal mother-infant attachment. The study was cross-sectional and descriptive. The sample consisted of 350 women who gave birth normally in the maternity ward of Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital between 01.06.2024-31.10.2024 and agreed to participate in the study. Data were collected using the Personal Information Form, Perception of Birth Scale (POBS) and Mother-to-Infant Bonding Scale (MIBS). Descriptive statistical measures, one-way analysis of variance, independent samples t-test, chi-square test and Pearson correlation analysis were used to evaluate the data. The average age of women is 25.66±4.70. The total POBS score average is 71.62±11.10; the total MIBS score average is 0.30±0.99. A weak, negative, and significant relationship was found between the total POBS score and the total MIBS score (r=-0.113; p=0.036). The mother's perception of childbirth is more positive in those who regularly attend prenatal check-ups, receive information about childbirth during pregnancy, perceive childbirth positively, and prefer vaginal delivery for subsequent births. The mother-infant bonding level is high in those who state that the desired infant gender does not matter, who did not experience pregnancy-related discomfort, who received information about childbirth during pregnancy, who had their childbirth performed by a midwife, who perceive childbirth positively, and who prefer vaginal birth as the mode of delivery for their next childbirth. As a result, the mother's perception of birth is moderately positive and the level of mother-infant attachment is high. As the mother's perception of birth increases, the level of mother-infant attachment increases. In line with these results, it is recommended that women have a positive birth experience, the mother's level of positive perception of birth should be increased and care, education and counseling should be provided to strengthen mother-infant attachment.