Mamak Şirintepe Aile Sağlığı Merkezi 0619091 nolu birime bağlı 0-5 yaş arası çocukların ebeveynlerinde otizm farkındalık düzeyi
Autism awareness level among parents of children aged between 0-5 years of age, affiliated to unit 0619091 of Mamak Şirintepe Family Health Center
  1. Tez No: 962418
  2. Yazar: SİBEL ÖZKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SELDA TEKİNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmanın temel amacı, 0-5 yaş aralığında çocuğu bulunan ebeveynlerin Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) hakkındaki bilgi düzeylerini ve farkındalık durumlarını değerlendirmektir. Bu kapsamda, ebeveynlerin OSB'ye ilişkin genel bilgileri, otizm belirtilerini tanıma düzeyleri, tanıya yönelik tutumları ve bilgi edinme kaynakları detaylı biçimde analiz edilecektir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, aile sağlığı merkezlerinde OSB farkındalığını artırmaya yönelik stratejik öneriler geliştirilmesi hedeflenmektedir. Ayrıca, aile hekimliğinde 18-36 ay aralığında gerçekleştirilen otizm değerlendirmelerinin her zaman yeterli olmayabileceği ve bazı tanıların bu dönemde atlanabileceği dikkate alınarak, çalışma 0-5 yaş aralığında çocuğu bulunan ebeveynlerle gerçekleştirilmiştir. Bu sayede, kritik erken çocukluk döneminde OSB'ye ilişkin farkındalık düzeyinin ortaya konulması ve erken tanı ile müdahalenin desteklenmesine katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Aynı zamanda çalışmada, ebeveynlerin bilgiye nasıl ulaştıkları, en çok hangi kaynaklara güvendikleri ve eğitim ya da sosyal çevre gibi faktörlerin OSB farkındalığı üzerindeki etkileri de incelenerek, toplum tabanlı önleme ve bilinçlendirme çalışmalarının temelini oluşturabilecek veriler sunulması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The main objective of this study is to assess the level of knowledge and awareness of parents with children aged 0-5 years regarding Autism Spectrum Disorder (ASD). In this context, parents' general knowledge about ASD, their level of recognition of autism symptoms, their attitudes towards diagnosis, and their sources of information will be analyzed in detail. Based on the findings, the aim is to develop strategic recommendations to increase ASD awareness in family health centers. Additionally, considering that autism assessments conducted between 18 and 36 months in family medicine may not always be sufficient and that some diagnoses may be missed during this period, the study was conducted with parents of children aged 0-5. This aims to contribute to identifying the level of awareness regarding ASD during the critical early childhood period and supporting early diagnosis and intervention. Additionally, the study examines how parents access information, which sources they trust most, and the effects of factors such as education or social environment on ASD awareness, with the goal of providing data that could form the basis for community-based prevention and awareness campaigns.