Dezavantajlı gruplarda afet direnci: Ortopedik engelli bireyler ve 6 Şubat depremleri
Disaster resilience in disadvantaged groups: Individuals with orthopedic disabilities and the February 6 earthquakes
  1. Tez No: 962428
  2. Yazar: ÖZGE ÜSTÜNDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ALTUNOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Türkiye, afetlerle mücadelede en büyük kayıplarını depremler sırasında yaşamış; buna karşılık en önemli dersleri de yine depremlerden almıştır. 11 ili etkileyen ve 54 bine yakın can kaybıyla ağır bilanço ortaya koyan 6 Şubat Kahramanmaraş depremleri bir çok konuda acı tecrübe ve görüntülere neden olmuştur. Günlük hayatta çeşitli yetersizliklerle mücadele eden engelli bireylerin afetlerden orantısız bir şekilde etkilendiği bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı; 6 Şubat Kahramanmaraş Depremlerini yaşayan ortopedik engelli bireylerin kırılganlıklarını belirlemek ve afet direncini incelemektir. Araştırma kapsamında, 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş Depremlerini yaşamış ve ortopedik engeli olan 20 (yirmi) katılımcı ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların %85'inin resmi afet eğitimi almadığı, %90'ının tahliye ve barınma zorlukları yaşadığı, %75'inin resmi destek yerine aile ve sivil toplumdan destek aldığı, %80'inin erişilebilirlik sorunu yaşadığı, %60'ının sistemsel başarısızlıkları gözlemlediği, %30'unun sınırlı hazırlık çabası gösterdiği, %70'inin fiziksel ve sistemsel engeller nedeniyle motivasyonsuz olduğu, %50'sinin engelli bireyler özelinde sistemsel eksikliklere yönelik farkındalığı olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonucu, afet yönetimi politikalarının daha kapsayıcı hale getirilmesi gerektiğini ve engelli bireylerin ihtiyaçlarının özel olarak ele alınması gerektiğini açıkça ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey has suffered its greatest losses during earthquakes in the fight against disasters; however, it has also learned its most important lessons from them. The February 6, 2023 Kahramanmaraş earthquakes affected 11 provinces and resulted in nearly 54,000 deaths. It is well-documented that individuals with disabilities are disproportionately affected by disasters. The aim of this study is to identify the vulnerabilities of individuals with orthopedic disabilities who experienced the February 6 earthquakes and to examine their disaster resilience. Within the scope of the research, interviews were conducted with 20 participants with orthopedic disabilities who lived through the Kahramanmaraş earthquakes. Findings reveal that 85% of participants had not received any formal disaster education; 90% faced challenges related to evacuation and sheltering; 75% relied on support from family or civil society organizations rather than formal institutions; and 80% experienced accessibility issues. 60% observed systemic failures; 30% reported limited efforts toward preparedness; 70% felt demotivated due to physical and systemic barriers; and 50% demonstrated awareness of systemic shortcomings specifically related to individuals with disabilities. The results of the study clearly indicate the need for more inclusive disaster management policies and highlight the importance of addressing the specific needs of individuals with disabilities in all phases of disaster planning and response.