Gerçeklik sonrası (Post-truth) dönemde vekil aktör olarak terörist örgütlerin kullanımının terörizmle mücadeleye yansımaları: PYD/YPG örneği ve Türkiye
Reflections of the use of terrorist organisations as proxy actors in the post-truth era on the fight against terrorism: The case of PYD and Türkiye
- Tez No: 962429
- Danışmanlar: DR. BEGÜM ÇARDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Terörizm konusu geçmişten günümüze kadar birçok şekilde incelenmiştir. Bu çalışmada terörizm konusu gerçeklik sonrası (post-truth) dönem bağlamında incelenerek farklı bir bakış açısı getirilmek istenmiştir. Bununla beraber bu çalışmanın amacı terör örgütlerinin gerçeklik sonrası dönemde vekil aktör olarak kullanımının terörizmle mücadeleye yansımalarının olup olmadığının tespitini yapmaktır. Bu bağlamda temel problem cümlesi“Gerçeklik sonrası dönemde terör örgütü PYD'nin ABD ve Rusya tarafından vekil aktör olarak kullanımı, Türkiye'nin terörizmle mücadelesine etki etmekte midir?”dir. Tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölüm kavramsal çerçevenin oluşturulduğu bölümdür. Kavramsal çerçevede yer alan; gerçeklik sonrası (Post-truth) dönem, terörizm, devlet destekli terörizm, terör örgütlerinin hibritleşmesi ve vekalet savaşı konuları çalışma süresince ABD-PYD-Rusya üçgeninde irdelenecektir. İkinci Bölüm'de; PKK ve PYD arasındaki ilişkinin ne olduğu ve PYD'nin neden terör örgütü olduğu konusu anlatılmıştır. Üçüncü Bölüm'de; PYD'ye sağlanan uluslararası devlet destekleri iki örnek olay çalışması üzerinden anlatılmıştır. Bunlar; ABD ve Rusya'nın PYD'ye sağladıkları destek konularıdır. Bu bölümde ABD ve Rusya'nın PYD'yi vekil aktör olarak ne şekilde destekledikleri ve kullandıkları üzerinde durulmuştur. Verilen desteklerin gerçeklik sonrası döneme uygun olarak nasıl meşrulaştırılmaya çalışıldığı da anlatılmıştır. Bunun yanında sağlanan uluslararası devlet desteklerinin Türkiye Cumhuriyeti'nin terörizmle mücadelesine yansımalarının olup olmadığı konusu üzerinde durulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan günümüze kadar devam eden terörizmle mücadele süreci ile ilgili bilgilendirmeler yapılmıştır. Özellikle PKK/PYD ile mücadelenin Türkiye'nin terörizm ile mücadelesine ne gibi etkileri olduğu konusu anlatılmıştır. Sonuç ve Değerlendirme bölümünde ise yapılan çalışmanın genel değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Bununla beraber iki örnek olay çalışması ile analiz desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Terrorism studies have been analyzed in many ways from the past to the present. This study aims to bring a different perspective by examining terrorism in the context of the post-truth era. In addition, the aim of this study is to determine whether the use of terrorist organizations as proxy actors in the post-truth period has repercussions on the fight against terrorism. In this context, the main problem statement is“Does the use of the terrorist organization PYD as a proxy actor by the US and Russia in the post-truth era affect Turkey's fight against terrorism?”. The thesis consists of three chapters. Chapter One is the section where the conceptual framework is created. Post-truth era, terrorism, state-sponsored terrorism, hybridization of terrorist organizations and proxy war in the conceptual framework will be examined in the US-PYD-Russia triangle during the study. In Chapter Two, the relationship between the PKK and the PYD and why the PYD is a terrorist organization are explained. In Chapter Three, the international state support provided to the PYD is explained through two case studies. These are the support provided by the US and Russia to the PYD. This section focuses on how the US and Russia support and use the PYD as a proxy actor. It is also explained how the support is tried to be legitimized in accordance with the post-truth era. In addition, whether the international state support has any repercussions on the Republic of Turkey's fight against terrorism has been emphasized. Information has been provided on the process of the Republic of Turkey's fight against terrorism since its foundation until today. In particular, the effects of the fight against PKK/PYD on Turkey's fight against terrorism are explained. In the Conclusion and Evaluation section, a general evaluation of the study was made. Descriptive analysis method, one of the qualitative research methods, was used in the study. In addition, the analysis was supported by two case studies.