Üniversite öğrencilerinde uluslararası fiziksel aktivite anketi değerlerinin, akıllı saat ile ölçülen fiziksel aktivite değerleri ile karşılaştırılması
Comparison of international physical activity questionary values with smart watch physical activity values in university students
- Tez No: 962435
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İOAKİM İPSEFTEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ RIDVAN SEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Teknoloji günlük yaşantıda kendi sağlığımız hakkında bilgilere kolayca ulaşılması sağlamaktadır. Sağlıklı bireyler akıllı saatler ve telefonları kullanarak fiziksel aktivite, uyku kalitesi ve vital bulgularını dahi takip edebilmektedirler. İnsanların farklı fiziksel aktivite düzeyleri olup akıllı saatleri ile özellikle günlük adım sayılarını takip etmekte ve bu takip ile motive olmaktadırlar. Bu çalışmada üniversite öğrencilerinin Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA) ile ölçülen fiziksel aktivite değerlerinin ve Apple marka akıllı saatten alınan adım sayıları ile ilişkisinin araştırması hedeflemektedir. Çalışmaya İstanbul Aydın Üniversitesi'nde 115 öğrenci ( 69 kadın ve 33 erkek , yaş ortalaması 23,92±2,51 yıldır) gönüllü olarak katıldı. Öğrencilerin kullandığı Apple marka akıllı saati bir hafta boyunca kaydettiği günlük adım sayısının ortalaması alındı. Katılımcılar tarafından bir haftanın sonunda UFAA- kısa formu ve Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) dolduruldu. UFAA'nin literatürde kategorik veri olarak sunduğu fiziksel aktivite düzeyinin yerine sayısal veri olan adım sayısının kullanılabilirliği araştırıldı. Bu durumun öznelliği azaltabileceğini ve ileri çalışmalarının kolaylaştıracağı düşünülmektedir. Bununla birlikte öğrencilerin fiziksel aktivite düzeyleri ile uyku kalitesi arasındaki ilişkiye bakıldı. Sonuçlara göre, akıllı saatlerin kaydettiği günlük adım sayısı ile UFAA'nin arasında pozitif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı ilişki tespit edildi (Phi and Cramer testi r=0,524; p0,05). Tespit edilen sonuca göre; bireylerin fiziksel aktivite düzeylerini belirlemek için UFAA yerine, günlük adım sayısı kullanılabileceği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Technology provides easy access to information about our own health in daily life. Healthy individuals can track their physical activity, sleep quality and even vital signs using smart watches and phones. People with different physical activity levels are motivated by tracking their daily step counts with their smart watches. This study aims to investigate the relationship between the physical activity values of university students measured with the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) and the step counts taken from the Apple brand smart watch. 115 students (69 females and 33 males, average age 23.92±2.51 years) from Istanbul Aydın University participated in the study voluntarily. The average of the daily step counts recorded by the students for a week using the Apple brand smart watch was taken. The IPAQ -short form and the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) were filled out by the participants at the end of the week. The feasibility of utilizing step count as numerical data, as an alternative to the categorical classifications of physical activity levels provided by the IPAQ in the existing literature was investigated. It is thought that this situation can reduce subjectivity and facilitate further studies. In addition, the relationship between the physical activity levels of the students and their sleep quality was examined. According to the results a positive and statistically significant relationship was found between the daily step count recorded by Apple smart watches and IPAQ (Phi and Cramer test r=0.524; p0.05).