Otel deneyiminin elektronik ağızdan ağıza iletişim niyeti üzerindeki etkisinde algılanan özgünlüğün aracılık rolü
The mediator role of perceived authenticity in the effect of the hotel experience on electronic word of mouth
  1. Tez No: 962440
  2. Yazar: ÖZGE KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ÇOBAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Web 2.0 teknolojilerinin gelişimiyle birlikte geleneksel ağızdan ağıza iletişim (WOM), dijital platformlara taşınarak elektronik ağızdan ağıza iletişim (E-WOM) formuna dönüşmüştür. Bu dönüşüm, özellikle turizm sektöründe tüketicilerin deneyimlerini çevrimiçi paylaşmaları yoluyla, destinasyonların ve işletmelerin marka değerlerini doğrudan etkiler hâle gelmiştir. Bu araştırmanın temel amacı, Kapadokya bölgesindeki kaya otellerde konaklayan turistlerin deneyimlerini oluşturan dört boyutun (eğlence, eğitim, estetik ve kaçış), elektronik ağızdan ağıza iletişim (E-WOM) niyetleri üzerindeki etkilerini ve bu ilişkilerde algılanan özgünlüğün aracılık rolünü incelemektir. Araştırmanın örneklemini, 2024 yılı içinde Kapadokya'daki kaya otellerde en az bir gece konaklayan yerli ve yabancı 500 turist oluşturmaktadır. Veriler, kolayda örnekleme yöntemiyle ve yüz yüze uygulanan Türkçe/İngilizce anketler aracılığıyla toplanmıştır. Tüm değişkenler, literatürde geçerliği kanıtlanmış beşli Likert tipi ölçeklerle ölçülmüş ve veriler yapısal eşitlik modellemesi (PLS-SEM) kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, otel deneyiminin alt boyutlarından özellikle eğlence ve kaçış unsurlarının, turistlerin pozitif E-WOM niyetlerini anlamlı biçimde artırdığı tespit edilmiştir. Buna karşılık, estetik ve eğitim deneyimlerinin pozitif ve negatif E-WOM üzerindeki etkileri istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Algılanan özgünlük, pozitif E-WOM üzerinde güçlü ve anlamlı bir etkiye sahipken, negatif E-WOM üzerinde anlamlı bir etkide bulunmamıştır. Aracılık analizleri ise, eğlence, kaçış, estetik ve eğitim deneyimlerinin pozitif E-WOM üzerindeki etkilerinde algılanan özgünlüğün kısmi bir aracı rol oynadığını ortaya koymuştur. Bu çalışma, kaya otel deneyiminin dijital ağızdan ağıza iletişim niyetine etkisinde algılanan özgünlüğün rolünü inceleyen ilk akademik araştırmalardan biridir. Bulgular, özgün deneyimlerin dijital ortamda paylaşılma eğilimini artırdığını göstermekte ve turizm işletmeleri için deneyim tasarımında özgünlük, eğlence ve kaçış boyutlarının öne çıkarılmasına yönelik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the development of Web 2.0 technologies, traditional word-of-mouth communication (WOM) has moved to digital platforms and transformed into electronic word-of-mouth communication (E-WOM). This transformation has directly affected the brand values of destinations and businesses, especially in the tourism sector, as consumers share their experiences online. The main purpose of this study is to examine the effects of four dimensions (entertainment, education, aesthetics, and escape) that make up the experiences of tourists staying in rock hotels in the Cappadocia region on electronic word-of-mouth (E-WOM) intentions and the mediating role of perceived authenticity in these relationships. The sample of the study consists of 500 domestic and foreign tourists who stayed at rock hotels in Cappadocia for at least one night in 2024. The data were collected through convenience sampling and face-to-face Turkish/English questionnaires. All variables were measured with five-point Likert-type scales that have been validated in the literature and the data were analyzed using structural equation modeling (PLS-SEM). According to the findings, it was determined that the sub-dimensions of the hotel experience, especially the entertainment and escape elements, significantly increased the positive E-WOM intentions of tourists. On the other hand, the effects of aesthetic and educational experiences on positive and negative E-WOM were not statistically significant. While perceived authenticity had a strong and significant effect on positive E-WOM, it did not have a significant effect on negative E-WOM. Mediation analyses revealed that perceived authenticity played a partial mediating role in the effects of leisure, escape, aesthetic and educational experiences on positive E-WOM. This is one of the first academic studies to examine the role of perceived authenticity in the impact of rock hotel experience on digital word-of-mouth intention. The findings show that authentic experiences increase the tendency to be shared digitally and provide recommendations for tourism businesses to emphasize the dimensions of authenticity, fun and escape in experience design.