Mesleki yorgunluk ve şefkat yorgunluğunun öncüleri ve sonuçları: Antalya ilindeki dört ve beş yıldızlı otel işletmesi çalışanları örneği
Antecedents and consequences of occupational fatigue and compassion fatigue: The example of four and five stars hotel employements in Antalya
  1. Tez No: 962468
  2. Yazar: AZİZE DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANER ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
uğu mesleklerde sıklıkla karşılaşılan iki önemli psikolojik durumdur. Mesleki yorgunluk, genellikle işle ilgili stres faktörlerinin uzun süreli etkisi sonucu ortaya çıkar. Şefkat yorgunluğu ise, özellikle sağlık ve hizmet sektörlerinde çalışan bireylerde görülür ve bu bireylerin sürekli olarak başkalarının acı ve sıkıntıları ile empati kurmaları sonucu gelişir. Bu tez çalışmasında, Antalya ilinde faaliyet gösteren dört ve beş yıldızlı otel işletmelerinde görev yapan personelin yaşadığı mesleki yorgunluk ve şefkat yorgunluğunun öncül ve sonuçları incelenmiştir. Çalışmada, örgütsel kişilerarası iklim, kişi-iş uyumu ve işin anlamlılığı gibi öncül değişkenlerin; mesleki yorgunluk ve şefkat yorgunluğu üzerindeki etkileri ile bu iki değişkenin duygusal örgütsel bağlılık ve örgütsel vatandaşlık davranışına olan etkileri incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini, Antalya ilindeki dört ve beş yıldızlı otel işletmelerinde çalışan 270 personel oluşturmuştur. Elde edilen bulgulara göre, örgütsel kişilerarası iklim ve kişi-iş uyumu, hem mesleki yorgunluğu hem de şefkat yorgunluğunu anlamlı biçimde azaltmaktadır. İşin anlamlılığı ise özellikle şefkat yorgunluğunu azaltmada etkili olmuştur. Mesleki yorgunluk, duygusal bağlılığı negatif yönde etkilerken, şefkat yorgunluğu ile duygusal bağlılık arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir. Duygusal bağlılık ise hem örgütsel bağlılık hem de örgütsel vatandaşlık davranışını pozitif yönde etkilemektedir. Bu bulgular, otel işletmelerinde çalışanların tükenmişlik düzeylerinin azaltılması ve olumlu örgütsel davranışların artırılması adına; örgütsel kişilerarası ilişkilerin desteklenmesi, işin bireysel anlamının artırılması ve çalışanların işlerine uygun yerleştirilmesi gibi uygulamaların önemini ortaya koymaktadır. Çalışma, turizm sektöründe hizmet sunan çalışanların psikososyal sağlığına dair literatürdeki boşlukları gidermeyi ve sektöre özgü uygulayıcılara rehberlik etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Occupational burnout and compassion fatigue are two significant psychological conditions frequently encountered in professions characterized by high workloads and intense stress. Occupational burnout typically arises as a result of prolonged exposure to work-related stress factors. Compassion fatigue, on the other hand, is especially prevalent among individuals working in healthcare and service sectors, and it develops due to continuous empathy with others' pain and suffering. This thesis investigates the antecedents and consequences of occupational burnout and compassion fatigue among employees working in four- and five-star hotel enterprises operating in the province of Antalya. The study examines how antecedent variables such as organizational interpersonal climate, person-job fit, and job meaningfulness influence occupational burnout and compassion fatigue, and how these two variables affect emotional organizational commitment and organizational citizenship behavior. The sample of the study consists of 270 employees working in four- and five-star hotel enterprises in Antalya. According to the findings, organizational interpersonal climate and person-job fit significantly reduce both occupational burnout and compassion fatigue. Job meaningfulness was found to be particularly effective in reducing compassion fatigue. While occupational burnout negatively affects emotional commitment, no significant relationship was found between compassion fatigue and emotional commitment. Emotional commitment, however, positively affects both organizational commitment and organizational citizenship behavior. These findings highlight the importance of practices such as supporting organizational interpersonal relationships, enhancing the individual meaning of work, and ensuring proper job placement, in order to reduce employees' levels of burnout and increase positive organizational behaviors in hotel enterprises. The study aims to fill existing gaps in the literature regarding the psychosocial well-being of employees in the tourism sector and to provide guidance for sector-specific practitioners.