Boşanma davalarında hukuka aykırı deliller
Unlawful evidence in divorce cases
- Tez No: 962469
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAZLUM DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Hukuka aykırı delillerin yargılamada kabul edilebilirliği sorunu ceza hukuku yargılamasında olduğu gibi medeni hukuk yargılamasında da oldukça tartışmalı bir konudur. Bu tartışma uzun zamandır devam etmekte olup medeni hukuk yargılamasında hukuka aykırı delil sorununun en çok karşılaşıldığı dava türü ise boşanma davaları olmuştur. Boşanma davaları kişilerin özel hayatlarını yakından ilgilendiren davalar olduğundan boşanma davalarında ispatlanması gereken vakıalar da doğal olarak özel hayatı oldukça yakından ilgilendirmektedir. Taraflar iddialarını ispat ederken, davanın niteliği itibariyle özel hayatın gizliliğinin ihlali sonucunu doğuran ispat faaliyetlerinde bulunabilmektedir. Bu durumda ispat hakkıyla özel hayatın korunması hakkı çatışmakta, ortaya hukuka aykırı şekilde temin edilen delil sorunu çıkmaktadır. Bu sorunla ilgili olarak doktrinde ve yargı içtihatlarında hararetli tartışmalar yaşanmış ve çeşitli görüşler ileri sürülmüştür. Bu çalışmada boşanma davalarında hukuka aykırı delillerin yargılama sürecinde mahkeme tarafından kabul edilip edilemeyeceği sorunu doktrindeki görüşler ve yargı kararları çerçevesinde ele alınacaktır. Bu minvalde çalışılan konu, günümüz ve gelecek açısından güncel bir konu olup boşanma davalarında hukuka aykırı delillerin getirmiş olduğu sorunların incelenmesinin doktrine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The issue of admissibility of unlawful evidence in civil justice is a highly controversial issue in civil law proceedings as it is in criminal law proceedings. This debate has been going on for a long time and the type of case in which the problem of unlawful evidence is most frequently encountered in civil law proceedings is divorce cases. Divorce cases are the cases that are closely related to the private life of individuals and therefore, the facts that need to be proven in divorce cases are also closely related to their private lives. While proving their claims, the parties may engage in proving activities that result in a violation of private life due to the nature of the case. In this case, the right of proof conflicts with the right to protect private life, and the problem of unlawful evidence arises. Concerning this problem, there have been discussions in the doctrine and judicial jurisprudence and various opinions have been put forward. In this study, the question of whether unlawful evidence in divorce cases can be accepted by the court in the trial process will be discussed within the framework of these views and judicial decisions. In this context, the subject to be studied is a current issue for today and the future and it is considered that examining the problems arising from the use of unlawfully obtained evidence in divorce cases will contribute to the framework.