2014- 2024 yılları arasında küresel meslek hastalıkları araştırmalarının bibliometrik analizi
Bibliometric analysis of global occupational diseases research between 2014-2024
  1. Tez No: 962477
  2. Yazar: FATMATU ZEHRA KARAKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN ÖZBAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bibliyografya, Halk Sağlığı, Bibliography, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı (Disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği (Disiplinlerarası) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Meslek hastalıkları ve işle ilgili hastalıklar, mesleki tehlikeler ve maruziyetler sonucunda bireyde meydana gelen önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Küresel düzeyde karşılaşılan meslek hastalığının görülme sıklığı her yıl artış göstermekte, bu durum yalnızca çalışan sağlığını değil aynı zamanda iş gücü kaybı, sağlık harcamaları, ekonomik sürdürülebilirlik ve iş verimliliğini de olumsuz etkilemektedir. Önleyici tedbirlerin alınması aşamasında, meslek hastalıklarına ilişkin verilerin detaylı analizi büyük bir önem arz etmektedir. Bu sebeple meslek hastalıkları üzerine yapılan araştırmaların sayısı artmasına rağmen, bu çalışmaların bibliyometrik analizine yeterince yer verilmemektedir. Bu tez çalışmasında, 2014-2024 yılları arasında meslek hastalıkları üzerine dünyada yapılan çalışmalar ve bu çalışmaların inceleyip vurguladıkları noktalar araştırılmış ve bibliyometrik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Son on yılda yayınlanan ve başlık, özet veya anahtar kelimeler kısmında“meslek hastalıkları”veya“işle ilgili hastalıklar”,“mesleki tehlikeler”ve“mesleki maruziyet”ten birini içeren terimler ile arama yapılmış ve akademik yayınlar bulmak amaçlanmıştır. Daha sonra bu çalışmalar BibTex formatında indirilmiştir. Çalışma kapsamında ele alınan makaleler R tabanlı bir yazılım olan Bibliometrix kullanılarak analiz edilmiştir. Bu çalışma, elde edilen veriler yorumlanarak oluşturulmuştur. Bu bağlamda, analiz sonuçlarının meslek hastalıklarının önlenmesi ve iş sağlığı politikalarının geliştirilmesine katkı sunması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Occupational diseases and work-related illnesses are among the important health problems that occur in individuals as a result of occupational hazards and exposures. The incidence of occupational diseases globally is increasing every year, which negatively affects not only employee health but also labor force loss, health expenditures, economic sustainability and work productivity. Detailed analysis of data on occupational diseases is of great importance in taking preventive measures. For this reason, although the number of studies on occupational diseases is increasing, bibliometric analysis of these studies is not sufficiently included. In this thesis, studies on occupational diseases in the world between 2014 and 2024 and the points examined and emphasized by these studies were investigated and evaluated by bibliometric analysis method. We searched for academic publications published in the last ten years with the terms“occupational diseases”or“work-related diseases”,“occupational hazards”and“occupational exposure”in the title, abstract or keywords and aimed to find academic publications. These studies were then downloaded in BibTex format. The articles included in the study were analyzed using Bibliometrix, an R-based software. This study was created by interpreting the data obtained. In this context, it is aimed that the results of the analysis will contribute to the prevention of occupational diseases and the development of occupational health policies.