I. Dünya Savaşında liderler ve savaşta oynadıkları rol (1914)
Leaders in World I and the role of the war (1914)
  1. Tez No: 962499
  2. Yazar: SERMİN YAVAŞ KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖKKEŞ NARİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balkan Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
1914 yılının başlarında, birkaç ay içinde tüm dünyanın büyük bir savaşa sürükleneceği olasılığı, kamuoyu ve devletler nezdinde öngörülememiştir. Franz Ferdinand Avusturya- Macaristan İmparatorluğu'nun veliahdı olarak bilinmektedir ve 28 Haziran 1914 tarihinde Bosna'nın başkenti Saraybosna'yı ziyareti sırasında Sırbistan'daki milliyetçi bir örgüt üyesi Gavrilo Princip tarafından eşi Prenses Sophie ile birlikte suikasta uğramıştır. Avusturya Sırbistan'ın tutumu karşısında 28 Temmuz 1914 tarihinde Belgrad'ı bombalayarak Sırbistan'a resmen savaş ilanında bulunmuştur. Bu gelişmenin ardından ilk önce 31 Temmuz 1914'te Rusya genel seferberlik kararı almıştır. Almanya, Rusya'nın seferberliğini savaş ilanı sayarak bu doğrultuda 1 Ağustos 1914'te Rusya ve 3 Ağustos 1914'te Fransa olacak şekilde bu ülkelere resmen savaş ilan etmiştir. Ülkelerin birbirlerine savaş ilan etmeleriyle İttifak devletleri ve İtilaf devletleri adıyla iki grup oluşmuştur. Savaşta yıllar geçtikçe her iki taraf için de savaş yıpratıcı ve umutsuz bir hal almıştır. 1918 yılında artık savaşın sonu başladığı yer de yani Balkanlar'da son bulmuştur. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun savaşı başlatması ve Wilson'un devreye girmesiyle savaşın bitişe gitmesindeki geçen sürelerde savaşan devletlerinin komuta kademesindeki liderlerin yönetimlerinin savaş üzerinde belirleyici etkileri olmuştur. Bu başlık çerçevesinde incelemeye konu olan bu liderlerin Birinci Dünya Savaşı'na etkileri sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
At the beginning of 1914, the possibility that the whole world would be plunged into a major war within a few months could not be foreseen by the public and the states. Franz Ferdinand was the heir apparent of the Austro-Hungarian Empire and was assassinated on 28 June 1914 during his visit to Sarajevo, the capital of Bosnia, by Gavrilo Princip, a member of a nationalist organisation in Serbia, together with his wife Princess Sophie. Austria officially declared war against Serbia by bombing Belgrade on 28 July 1914 in response to Serbia's attitude. Following this development, Russia first decided for general mobilisation on 31 July 1914. Germany, considering Russia's mobilisation as a declaration of war, officially declared war on Russia on 1 August 1914 and France on 3 August 1914. With the countries declaring war on each other, two groups were formed as the Alliance States and the Entente States. As the years passed in the war, the war became exhausting and hopeless for both sides. In 1918, the end of the war ended where it started, namely in the Balkans. In the periods between the start of the war by the Austro-Hungarian Empire and the end of the war with Wilson's intervention, the management of the leaders at the command level of the warring states had decisive effects on the war. Within the framework of this title, the effects of these leaders on the First World War have been tried to be presented.