Naturalist felsefenin öğretmen eğitimine yansıması; Doğa yürüyüşlerinin içerisine entegre edilen teknoloji destekli eğitim etkinlikleri
Reflection of naturalist educational philosophy on teacher education; Technology supported educational activities integrated in nature walkings
  1. Tez No: 962523
  2. Yazar: FATMA ALACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL DUMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Natüralizm, insanın doğayla olan bağını temel alan, bilgiye ulaşmada deneyimi ve gözlemi ön planda tutan bir felsefi yaklaşımdır. Bu anlayışa göre, birey doğanın bir parçasıdır ve öğrenme süreçleri, doğal çevreyle etkileşim içinde gerçekleşmelidir. Natüralist eğitim felsefesi, öğrenmeyi yapay ortamlardan uzaklaştırarak doğayla iç içe bir süreç haline getirmeyi, öğrencilerin ve öğretmenlerin çevrelerini gözlemleyerek, deneyerek ve yaşayarak bilgi edinmelerini amaçlar (Bunnin, N.:458). Eğitimde natüralist yaklaşımın uygulanması, bireylerin bilişsel, duyuşsal ve psikomotor gelişimlerini desteklerken aynı zamanda eleştirel düşünme, problem çözme ve çevresel farkındalık gibi becerilerin gelişimini teşvik eder. Günümüz eğitim sisteminde teknoloji destekli öğrenme süreçlerinin önemi giderek artmaktadır. Ancak teknolojinin eğitimde etkili kullanılabilmesi için, onu doğayla bütünleştiren yöntemlerin geliştirilmesi gerekmektedir. Doğa, bireyin yalnızca akademik bilgi edinmesini değil, aynı zamanda duyu organlarını aktif kullanarak öğrenmesini sağlar. Bu bağlamda, doğa yürüyüşleri gibi uygulamalı etkinliklerle desteklenen eğitim programları, öğretmenlerin ve öğrencilerin öğrenme süreçlerini daha etkili ve kalıcı hale getirebilir. Natüralist eğitim anlayışıyla teknoloji destekli öğretim süreçlerinin bütünleştirilmesi, doğayı bir laboratuvar olarak kullanarak öğretmenlerin mesleki gelişimlerini destekleyebilir. Bu perspektiften hareketle, bu araştırma, öğretmenlerin doğal çevreyi bir öğrenme alanı olarak kullanmalarını teşvik etmekte ve doğa yürüyüşleriyle bütünleşmiş teknoloji destekli eğitim etkinliklerinin öğretmen gelişimi üzerindeki etkisini incelemektedir. Araştırmada, natüralist felsefenin öğretmen eğitimine yansıtılması amaçlanmış ve öğretmenlerin bu süreçteki deneyimleri incelenmiştir. Araştırma Osmaniye ilinde görev yapan öğretmenlerle 2022- 2025 yılları arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmada karma yöntem tercih edilmiştir. Nicel boyutta, natüralist felsefenin öğretmen eğitimine etkisini ölçmek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen“Öğretmenlerin Natüralist Eğitim Anlayışı Ölçeği”ve“Öğretmenlerde Natüralist Eğitim Anketi”uygulanmış; ayrıca öğretmenlerin motivasyonlarını değerlendirmek için“Doğa Yürüyüşlerine Katılım Motivasyon Ölçeği”kullanılmıştır. Nitel boyutta ise, hizmet içi eğitime katılan öğretmenlerden katılımcı günlükleri aracılığıyla veriler elde edilmiştir. Araştırmacı, araştırmanın tüm boyutlarında aktif rol alarak öğretmenlere birebir rehberlik etmiş, eğitim sürecinin her aşamasında gözlem yaparak ek veriler toplamıştır. Araştırmanın bulguları, doğa yürüyüşleri ve teknoloji destekli etkinliklerin öğretmenler üzerinde olumlu etkiler yarattığını ortaya koymuştur. Katılımcı günlükleri ve yapılan analizler, öğretmenlerin doğal ortamda gerçekleştirilen eğitim sürecinden büyük ölçüde memnun kaldıklarını ve bu tür eğitimlerin genişletilerek devam etmesini istediklerini göstermektedir. Ayrıca, uygulanan ölçeklerin ön test-son test sonuçları da öğretmenlerin natüralist eğitim anlayışı konusunda gelişim gösterdiğini ortaya koymuştur. Öğretmenler, doğayla iç içe öğrenmenin motivasyonlarını artırdığını, teknoloji destekli etkinliklerin öğrenme süreçlerine katkı sağladığını ve bu yöntemin öğretim süreçlerine entegre edilmesi gerektiğini ifade etmişlerdir. Bu sonuçlar doğrultusunda, natüralist eğitim felsefesinin öğretmen eğitiminde uygulanabilirliği ortaya konmuş ve naturalist eğitimlerin, öğretmenlerin mesleki gelişiminde önemli bir rol oynayabileceği belirlenmiştir. Araştırma, gelecekte daha uzun süreli ve kapsamlı eğitim programlarının düzenlenmesi gerektiğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
Naturalism is a philosophical approach that emphasizes the connection between humans and nature, prioritizing experience and observation in the pursuit of knowledge. According to this perspective, individuals are an integral part of nature, and learning processes should occur through interaction with the natural environment. The philosophy of naturalist education seeks to move learning away from artificial settings, fostering an immersive process in which both students and teachers acquire knowledge through observation, experimentation, and direct experience (Bunnin, N.:458). Implementing a naturalist approach in education supports cognitive, affective, and psychomotor development while also promoting critical thinking, problem-solving, and environmental awareness. In contemporary education, technology-supported learning processes are becoming increasingly significant. However, for technology to be effectively integrated into education, methods that harmonize it with nature must be developed. Nature not only facilitates the acquisition of academic knowledge but also enables individuals to engage their sensory perception actively in the learning process. In this context, educational programs supported by experiential activities such as nature walks can enhance the learning experiences of both teachers and students, making them more effective and enduring. Integrating technology-supported instructional processes within a naturalist educational framework can provide teachers with opportunities to use nature as a learning laboratory, fostering their professional development. From this perspective, this study encourages teachers to utilize the natural environment as a learning space and examines the impact of technology-supported educational activities integrated with nature walks on teacher development. The study aimed to reflect naturalist philosophy in teacher education and to explore teachers' experiences in this process. The research was conducted with teachers working in the province of Osmaniye between the years 2022 and 2025. A mixed-methods approach was employed. In the quantitative dimension, the“Teachers' Naturalist Education Perspective Scale”and the“Naturalist Education in Teachers Questionnaire,”developed by the researcher, were applied to measure the impact of naturalist philosophy on teacher education. Additionally, the“Nature Walk Participation Motivation Scale”was used to assess teachers' motivation levels. In the qualitative dimension, data were collected through participant journals maintained by teachers attending the in-service training program. The researcher played an active role in all aspects of the study, providing direct guidance to teachers and collecting supplementary data through observations during the training process. The findings of the study reveal that nature walks and technology-supported activities have had a positive impact on teachers. Analysis of participant journals indicates that teachers were highly satisfied with the educational process conducted in a natural setting and expressed a strong desire for such programs to be expanded and continued. Furthermore, pre-test and post-test results demonstrated that teachers showed significant development in their understanding of naturalist education. Teachers reported that learning in close connection with nature increased their motivation, that technology-supported activities contributed positively to their learning processes, and that this approach should be integrated into teaching practices. Based on these findings, the applicability of naturalist education philosophy in teacher training has been demonstrated, and it has been determined that naturalist education can play a significant role in teachers' professional development. The study suggests that future educational programs should be designed with longer durations and broader scopes to enhance their effectiveness.