Yerel medyada yapay zekâ pratikleri: Sakarya örneği
Artificial intelligence practices in local media: Sakarya example
  1. Tez No: 962541
  2. Yazar: ALİ KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez, Sakarya'daki yerel medya çalışanlarının yapay zekâ teknolojilerine yönelik olumlu ve olumsuz görüşlerini; bu araçların kullanım biçimlerini ve bu teknolojilerin gazetecilik mesleğine etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Yazı, matbaa, internet gibi bilgi taşıma ve işleme araçlarının tarihsel serüvenine benzer bir rolü, günümüzde yapay zekâ oynamaktadır; yapay zekâ bunu yaparken özellikle iletişim sektörü çalışanlarına hem yeni roller kazandırmakta hem de geleneksel kimliklerinden rol çalmaktadır. Bu dijital değişim ve dönüşüm sürecinin medyaya ve yerel medyaya getirdiği açılımlar sektörü ve çalışanlarını çok yönlü olarak etkilemektedir. Bu çalışma kapsamında matbu ve online yerel haber medyası fikir işçilerinin, yapay zekâ araçlarına bakış açıları, yeni teknolojilerin gazetecilik kim-liğine etkisi, bu süreçte gündeme gelen etik meseleler ve yerel medyanın geleceği analiz edilmektedir. Bu çerçevede teknoloji, iletişim, yapay zekâ, medya kuramları ve Sakarya medyasının gelişim süreci irdelenerek meslekî dönüşümün ve dijital entegrasyonun kuramsal çerçevesi belirlenmeye çalışılmak-tadır. Nitel araştırma yöntemiyle gerçekleştirilen bu çalışmada, yarı yapılandırılmış mülakat tekniği aracılığıyla Sakarya yerel medya örnekleminden elde edilen görüşler MAXQDA programında karşılaştırmalı olarak analiz edilmektedir. Bulgular, Sakarya yerel medyası düzleminde yapay zekâ araçlarının özellikle metin ve görüntü oluşturma gibi mesleki süreçlerde kontrollü kullanıldığı nok-tasında yoğunlaşmaktadır. Elde edilen bulguların analizi, yapay zekânın yerel medya ekosistemindeki yerini anlamaya ve bu alandaki gelecek yönelimleri öngörmeye katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the positive and negative views of local media workers in Sakarya regar-ding artificial intelligence technologies, their use of these tools, and their impact on the journalism profession. Artificial intelligence plays a role similar to the historical journey of information transfer and processing tools such as writing, printing, and the internet. In doing so, AI is both providing new roles for employees in the communications sector and stealing a role from their traditional identities. The expansions brought by this digital transformation and transformation process to the media and local media are impacting the sector and its employees in multiple ways. This study analyzes the perspectives of print and online local news media intellectuals on artificial intelligence tools, the im-pact of new technologies on journalistic identity, the ethical issues raised in this process, and the fu-ture of local media. Within this framework, we examine technology, communication, artificial intel-ligence, media theories, and the development of Sakarya media to determine the theoretical fra-mework for professional transformation and digital integration. This qualitative research study utili-zes semi-structured interviews to analyze comparatively the views of a sample of local media in Sa-karya using the MAXQDA program. The findings focus on the controlled use of AI tools in Sakarya's local media, particularly in professional processes such as text and image creation. Analysis of the findings will contribute to understanding the role of AI in the local media ecosystem and predicting future trends in this area.