Yeşil tarım ve çevresel sürdürülebilirlik uygulamaları: AHP yöntemi ile tarım sektörü analizi
Green agriculture and environmental sustainability practices: An analysis of the agricultural sector using the AHP method
  1. Tez No: 962542
  2. Yazar: ALİ ALMATAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN TATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırma, tarım sektöründe yeşil üretim ve çevresel sürdürülebilirlik uygulamalarını analiz ederek stratejik öncelikleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Doğal kaynakların korunması ve ekolojik dengenin sürdürülebilmesi için sürdürülebilir tarım yöntemlerinin geliştirilmesi kritik bir öneme sahiptir. Çalışmada, yeşil üretim uygulamalarının mevcut durumu Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) yöntemi kullanılarak değerlendirilecektir. AHP yöntemi sayesinde, tarım sektöründe çevresel sürdürülebilirlik açısından en etkili faktörler hesaplanacak ve bu kriterler doğrultusunda uygulanabilir stratejiler önerilecektir. Araştırma kapsamında anket ve görüşme teknikleri kullanılacaktır. Uzmanlardan, tarım sektöründe sürdürülebilirlik ve yeşil üretime dair kriterleri değerlendirmeleri ve sıralamaları istenecektir. Toplanan veriler, sektördeki çevresel etkileri azaltmaya yönelik uygulamalar için bir çerçeve oluşturacaktır. Araştırma sürecinde etik ilkeler gözetilecek; katılımcıların gönüllü katılımı esas alınacak ve kimlik bilgileri gizli tutulacaktır. Elde edilen veriler yalnızca akademik amaçlarla kullanılacak, anonimlik sağlanacak ve üçüncü şahıslarla paylaşılmayacaktır. Çalışmanın sonuçları, tarım sektöründe yeşil üretim ve sürdürülebilir tarım yöntemlerinin yaygınlaştırılması adına önemli bir rehber niteliği taşıyacaktır.
Özet (Çeviri)
This research aims to analyze green production and environmental sustainability practices in the agricultural sector to determine strategic priorities. Developing sustainable agricultural methods is crucial for preserving natural resources and maintaining ecological balance. The study will evaluate the current state of green production practices using the Analytic Hierarchy Process (AHP) method. Through the AHP method, the most effective factors in environmental sustainability within the agricultural sector will be identified, and applicable strategies will be proposed accordingly. Survey and interview techniques will be employed in the research. Experts will be asked to assess and rank criteria related to sustainability and green production in the agricultural sector. The collected data will serve as a framework for practices aimed at reducing environmental impacts in the sector. Ethical principles will be observed throughout the research process; participants' voluntary participation will be ensured, and their identities will be kept confidential. The collected data will be used solely for academic purposes, anonymity will be maintained, and no information will be shared with third parties. The study's findings will serve as a valuable guide for promoting green production and sustainable agricultural practices in the sector.