İlk Tunç Çağında Küllüoba yerleşmesinde kullanılan orak bıçaklar
Sickle blades used in the Küllüoba settlement in the Early Bronze Age
- Tez No: 962545
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TÜRKTEKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu çalışmanın özgün malzemesini sunan Küllüoba Höyüğü Eskişehir'in Seyitgazi ilçesinde Yenikent Köyü'de bulunmaktadır. İlk Tunç Çağı'nın tüm evrelerini kesintisiz olarak sunan yerleşimlerden olan Küllüoba bu özelliği sayesinde, kültürel gelişim sürecini ayrıntılı bir şekilde yansıtmaktadır. Bu çalışma, Küllüoba Höyüğü'nde ele geçen orak bıçakları merkezine alarak, bu aletlerin üretim teknikleri, tipolojisi, kullanım alanları ve dönemin ekonomik yapısına olan etkileri üzerine odaklanmaktadır. Araştırmada, Küllüoba Höyüğü kazılarından elde edilen orak bıçaklar incelenmiştir. İlk olarak, bu aletlerin yapıldığı taşların türleri ve özellikleri belirlenerek, bölgedeki hammadde kaynakları hakkında bilgi edinilmiştir. Daha sonra, çalışma kapsamında orak bıçakların üretim teknikleri ve tipolojisi detaylı bir şekilde sunulmuştur. Ayrıca Batı Anadolu'daki diğer yerleşim yerlerinden elde edilen veriler ile karşılaştırmalar yapılmıştır. Son olarak, Küllüoba Höyüğü'nün coğrafi konumu, mimari özellikleri ve buluntuları incelenerek, orak bıçakların yerel bağlam içindeki işlevi değerlendirilmiştir. Çalışmada, Küllüoba Höyüğü'nde ele geçen orak bıçakların çoğunlukla çakmak taşından yapıldığı belirlenmiştir. Orak bıçakların tipolojik analizinin İTÇ döneminin evrelerine dağılımı, dönemin tipolojik ve teknolojik gelişimi hakkında önemli ipuçları sunmaktadır. Ayrıca, bölgesel karşılaştırmalar, Küllüoba Höyüğü'ndeki orak bıçakların Batı Anadolu'daki diğer yerleşim yerlerindeki benzer ve farklı özelliklerini ortaya koymuştur. Bu çalışma, Küllüoba Höyüğü'nde ele geçen orak bıçaklar aracılığıyla İlk Tunç Çağı'nın tarım ekonomisinin şekillenmesi ve dönemsel oranları hakkında fikir sahibi olunmuştur. Orak bıçakların üretim teknikleri, tipolojisi ve kullanım alanları, dönemin insanlarının çevreleriyle olan etkileşimleri ve teknolojik becerileri hakkında bilgiler vermektedir.
Özet (Çeviri)
The Küllüoba Mound, which provides the original material for this study, is located in Yenikent Village in Seyitgazi district of Eskişehir. Küllüoba, which is one of the settlements that presents all phases of the Early Bronze Age without interruption, reflects the cultural development process in detail thanks to this feature. This study focuses on the production techniques, typology, areas of use and the effects of these tools on the economic structure of the period by focusing on the sickle blades found in Küllüoba Mound. The sickle blades obtained from the Küllüoba Mound excavations were examined in the study. First, the types and properties of the stones from which these tools were made were determined and information was obtained about the raw material resources in the region. Then, the production techniques and typology of the sickle blades were presented in detail within the scope of the study. In addition, comparisons were made with the data obtained from other settlements in Western Anatolia. Finally, the geographical location, architectural features and findings of Küllüoba Mound were examined and the function of the sickle blades in the local context was evaluated. In the study, it was determined that the sickle blades found in Küllüoba Mound were mostly made of flint. The distribution of the typological analysis of the sickle blades to the phases of the EBA period provides important clues about the typological and technological development of the period. In addition, regional comparisons revealed the similar and different features of the sickle blades in Küllüoba Mound in other settlements in Western Anatolia. This study has provided an idea about the formation of the agricultural economy of the Early Bronze Age and its periodic rates through the sickle blades found in Küllüoba Mound. It provides information about the production techniques, typology and areas of use of sickle blades, the interactions of the people of the period with their environment and their technological skills.