Tüketicilerin hibrit ve elektrikli otomobil satın alma davranışını etkileyen faktörler: Kayseri ili örneği
Factors affecting consumers' hybrid and electric car purchasing behavior: The case of Kayseri province
- Tez No: 962607
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüz otomotiv pazarında satın alma süreci hem işletmeler hem de tüketiciler açısından kritik öneme sahiptir. Tüketici bir ürün veya hizmet satın alırken elindeki parayı en iyi şekilde değerlendirmeye ve maksimum verimi sağlayacak eylemlerde bulunmaya çalışır. Yoğun rekabet koşullarında tüketicilerin ürün ve hizmetlerini tercih edebilmelerini sağlamak için işletmelerin büyük çaba sarf ettiği açıktır. Kısacası tüketici satın alma davranışı, piyasanın arz ve talep boyutu açısından önemlidir. Özellikle işletmeler, tüketicilerin satın alma davranışlarını etkileyen faktörleri belirlemeye ve kendi ürün ve hizmetlerini tercih etmelerini sağlamaya yönelik süreçler geliştirmeye çalışmaktadır. Bu çalışma tüketicilerin hibrit ve elektrikli otomobil satın alma davranışını etkileyen faktörleri ele almaktadır. Araştırma anket yöntemi kullanılarak yürütülmüş ve SPSS ve AMOS istatiksel analiz programlarında analiz edilmiştir. Çalışma, tüketicilerin çevre bilinci, hibrit ve elektrikli otomobillere yönelik olumlu tutumları ve satın alma niyetlerinin bu pazarın gelişiminde merkezi bir rol oynadığını açıkça ortaya koymaktadır. Ayrıca hibrit ve elektrikli otomobillerin benimsenmesini hızlandırmak için hem bireysel farkındalık kampanyaları hem de destekleyici politika ve pazarlama stratejilerine ihtiyaç olduğunu vurgulamaktadır. Sonuç olarak, Kayseri ilindeki tüketicilerin hibrit ve elektrikli otomobil satın alma davranışlarını etkileyen çevresel, psikolojik ve demografik faktörler kapsamlı bir şekilde analiz edilerek, Kayseri ve Türkiye'nin daha yeşil ve daha teknolojik bir otomotiv geleceğine ulaşmasına katkı sağlayacak değerli bir temel oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's automotive market, the purchasing process is of critical importance for both businesses and consumers. When purchasing a product or service, consumers try to make the best use of their money and take actions that will provide maximum efficiency. It is clear that businesses make great efforts to ensure that consumers can choose their products and services under intense competition conditions. In short, consumer purchasing behavior is essential in terms of the supply and demand dimensions of the market. In particular, businesses try to determine the factors that effect consumers' purchasing behavior and develop processes that will affect these factors to ensure consumers prefer their products and services. This study, discusses the factors affecting consumers' purchasing behavior for hybrid and electric cars. The research was conducted using a survey method and analyzed using SPSS and AMOS statistical analysis programs. The study clearly shows that consumers' environmental awareness, positive attitudes towards hybrid and electric cars, and purchase intentions play a central role in developing this market. It also highlights the need for individual awareness campaigns and supportive policy and marketing strategies to accelerate the adoption of hybrid and electric cars. As the result, the environmental, psychological, and demographic factors affecting consumers' buying of hybrid and electric cars in Kayseri province were thoroughly studied. This research offers a valuable foundation to help Kayseri and Türkiye progress toward a greener and more advanced automotive future.