Kefalet sigortalarının Türkiye'deki tarım finansmanına etkisi
The contribution of surety bonds to agricultural financing in Turkey
  1. Tez No: 962621
  2. Yazar: KERİM GÜRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL HALİT ÖZDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Sigortacılık, Ziraat, Finance, Insurance, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık ve Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışma, kefalet sigortalarının tarım finansmanındaki etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Tarım sektörü, üretim sürecindeki belirsizlikler, doğal afetler, piyasa dalgalanmaları ve finansman eksiklikleri nedeniyle önemli risklerle karşı karşıya kalmaktadır. Bu şartlar altında tarım üreticilerinin uygun maliyetli finansman kaynaklarına erişimleri, süreklilik ve verimlilik için kritik bir unsur haline gelmiştir. Kefalet sigortası, borçlunun yükümlülüklerini yerine getirmeme riskine karşı teminat sağlayan bir finansal aracı olarak, bu risklerin azalması ve finansal aracılığın iyileştirilmesi açısından önemli bir potansiyel sunmaktadır. Araştırma, özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde kefalet sigortasının tarım alanındaki kullanımının, kredi limitlerinin artırılmasındaki etkisini incelemiştir. Veriler, tarım kredi kooperatiflerinden sağlanan anketler aracılığıyla toplanmış ve kefalet sigortası kullanımının yaratabileceği ekstra kredi limitleri istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bulgular, kefalet sigortasının tarım finansmanında bir ürün olarak etkili bir şekilde kullanılmasının önünü açabileceğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, kefalet sigortasının tarım sektöründeki finansal kapsayıcılığa ve kredi temerrüt riskinin azaltılmasına yönelik olumlu katkıları tespit edilmiştir. Bu çalışma hem sigortacılık sektörüne hem de tarım finansmanına yönelik yenilikçi bir perspektif sunarak, kefalet sigortasının daha geniş çapta uygulanabilirliğini tartışmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Finansal Aracılık, Risk Yönetimi This study aims to investigate the impact of surety bonds on agricultural financing. The agricultural sector faces significant risks due to uncertainties in the production process, natural disasters, market fluctuations, and insufficient financing. Under these conditions, access to cost-effective financing resources becomes a critical factor for continuity and productivity in agricultural operations. As a financial instrument providing guarantees against the risk of non-fulfillment of obligations by debtors, surety bonds offer substantial potential for mitigating these risks and improving financial intermediation. The research particularly examines the role of surety bonds in increasing credit limits in developing countries like Turkey. Data were collected through surveys conducted with agricultural credit cooperatives, and the potential extra credit limits enabled by the use of surety bonds were statistically analyzed. The findings suggest that surety bonds could effectively serve as a financial product in agricultural financing. Moreover, the study highlights the positive contributions of surety bonds to financial inclusivity in the agricultural sector and to the reduction of credit default risks. This study provides an innovative perspective on both the insurance industry and agricultural financing, aiming to explore the broader applicability of surety bonds.