Yeni Asur ordusunun kuzey ve batı seferlerinin sonuçları
The results of the New Assyrian armys campaigns to the north and west
  1. Tez No: 962626
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ GÜRKAN GÖKÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, Yeni Asur İmparatorluğu'nun özellikle MÖ. 9. yüzyıldan itibaren gerçekleştirdiği kuzey ve batı yönlü askeri seferlerinin siyasi, ekonomik, askeri ve kültürel sonuçlarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Yeni Asur Devleti, merkeziyetçi bir bürokrasiye ve disiplinli, iyi organize edilmiş bir orduya sahipti. Bu askeri kapasite, sadece iç düzeni sağlamakla kalmamış; aynı zamanda dışarıya yönelik genişlemeci politikaların uygulanmasına da olanak tanımıştır. Seferler özellikle kral II. Aşurnasirpal, III. Şalmaneser ve II. Tiglatpileser dönemlerinde yoğunluk kazanmıştır. Kuzey seferleri, başta Urartu olmak üzere Anadolu'nun doğu ve güneydoğu bölgelerinde yer alan beylikler ile sınırlandırılmış kabile topluluklarına karşı yapılmıştır. Bu seferlerin temel amacı, Asur'un kuzey sınırlarını güvence altına almak, doğal kaynaklar üzerinde kontrol kurmak ve Urartu gibi güçlenen rakipleri zayıflatmaktı. Bu süreçte Asur, kuzeydeki bazı bölgeleri doğrudan ilhak etmiş, bazılarını ise vergiye bağlayarak egemenliğini pekiştirmiştir. Böylece kuzeydeki stratejik geçitler ve ticaret yolları denetim altına alınmıştır. Batı seferleri ise daha çok Levant bölgesi, Arami şehir devletleri, Fenike kentleri ve Filistin topraklarını hedef almıştır. Bu bölgelerdeki şehir krallıkları, zengin ticaret ağları ve limanlar açısından son derece önemliydi. Asur orduları bu bölgelere düzenli olarak seferler düzenleyerek hem siyasi egemenlik kurmuş hem de bu şehirlerden haraç toplamaya başlamıştır. Bu sayede imparatorluk, büyük ekonomik gelir elde etmiş ve gücünü artırmıştır. Ayrıca Fenike'nin deniz ticareti deneyimi ile sanat ve zanaat birikimi, Asur başkentlerine taşınarak kültürel etkileşimi hızlandırmıştır. Söz konusu seferlerin sonuçlarından biri de Asur'un bölgeye kalıcı idari ve askeri yapılanmalar yerleştirmesidir. Ele geçirilen bölgelerde valilikler kurulmuş, askeri garnizonlar ve kaleler inşa edilmiştir. Bu sayede hem isyanlar önlenmiş hem de uzun vadeli bir istikrar sağlanmıştır. Bununla birlikte, bu genişlemeci politika zamanla imparatorluk için büyük askeri ve ekonomik yük haline gelmiş, özellikle artan isyanlar ve sınır bölgelerindeki direnç, ilerleyen dönemlerde Asur'un yıkılış sürecini tetiklemiştir. Yeni Asur'un kuzey ve batı seferleri, kısa vadede büyük bir bölgesel güç oluşumunu sağlarken, Orta Doğu'nun siyasi haritasını değiştirmiştir. Ancak bu yayılmacı strateji, uzun vadede hem kaynakların tükenmesine hem de iç huzursuzluklara neden olarak imparatorluğun sonunu hazırlayan etkenlerden biri olmuştur. Bu bağlamda söz konusu seferler, Yeni Asur tarihinin hem zirve hem de kırılma noktalarından biri olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the political, economic, military and cultural consequences of the military expeditions of the Neo-Assyrian Empire, especially in the north and west, which it carried out from the 9th century BC onwards. The Neo-Assyrian State had a centralized bureaucracy and a disciplined, well-organized army. This military capacity not only ensured internal order but also allowed the implementation of expansionist policies abroad. The expeditions were particularly intense during the reigns of King Ashurnasirpal II, Shalmaneser III and Tiglathpileser II. The northern expeditions were carried out against the tribal communities limited to the principalities in the eastern and southeastern regions of Anatolia, especially Urartu. The main purpose of these expeditions was to secure the northern borders of Assyria, establish control over natural resources and weaken rivals such as Urartu, who were growing stronger. During this process, Assyria directly annexed some regions in the north and consolidated its sovereignty by imposing taxes on others. Thus, strategic passages and trade routes in the north were taken under control. The western campaigns mostly targeted the Levant region, Aramaic city-states, Phoenician cities and Palestinian lands. The city-kingdoms in these regions were extremely important in terms of rich trade networks and ports. The Assyrian armies organized regular campaigns to these regions, both establishing political dominance and collecting tribute from these cities. In this way, the empire gained great economic income and increased its power. In addition, Phoenicia's maritime trade experience and accumulation of arts and crafts were transferred to the Assyrian capitals, accelerating cultural interaction. One of the results of these campaigns was that Assyria established permanent administrative and military structures in the region. Governorships were established in the captured regions, military garrisons and castles were built. In this way, both rebellions were prevented and long-term stability was ensured. However, this expansionist policy became a great military and economic burden for the empire over time, and especially the increasing rebellions and resistance in the border regions triggered the collapse of Assyria in later periods. The northern and western campaigns of Neo-Assyria enabled the formation of a major regional power in the short term and changed the political map of the Middle East. However, this expansionist strategy was one of the factors that led to the end of the empire in the long term, both by depleting resources and causing internal unrest. In this context, these campaigns can be considered both a peak and a turning point in Neo-Assyria's history.