Avrupa Birliği'ndeki yeşil dönüşümün Çin'deki yeşil dönüşüme etkileri
The impact of the European Union's green transition on China's green transition
  1. Tez No: 962703
  2. Yazar: ELİFNUR KALMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR GEDİKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma, Avrupa Birliği'nin (AB) yeşil dönüşüm sürecinin Çin'in yeşil kalkınma stratejisi üzerindeki etkisini, uluslararası iklim yönetişimi çerçevesinde ele almaktadır. Küresel sera gazı emisyonlarının büyük kısmını oluşturan ve dünya ekonomisinde belirleyici rol oynayan bu iki aktörün çevre politikaları, yalnızca ulusal düzeyde değil, aynı zamanda uluslararası sistemin geleceği açısından da büyük önem taşımaktadır. Çalışmada öncelikle uluslararası iklim anlaşmalarının AB ve Çin'in iklim politikalarına etkisi değerlendirilmiştir. Ardından, AB'nin Avrupa Yeşil Mutabakatı (AYM) Fit for 55 paketi ve Emisyon Ticaret Sistemi gibi araçları ile Çin'in Güzel Çin İnisiyatifi, ulusal karbon piyasası ve 1+N politika çerçevesi karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. AB ve Çin arasındaki ticaret, stratejik hammaddeler ve teknolojik bağımlılık gibi alanlardaki karşılıklı bağımlılık da analiz edilmiştir. Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (SKDM) ve AB-Çin Kapsamlı Yatırım Anlaşması (CAI) örneklerinden yola çıkılarak, yeşil politikaların ekonomik araçlara ve jeopolitik stratejilere nasıl dönüştüğü ortaya konmuştur. Çalışma AB'nin iklim politikalarının Çin'in çevre stratejileri üzerindeki etkisini değerlendirerek, iki küresel aktörün yeşil dönüşüm sürecinde nasıl bir etkileşim içinde olduklarını ortaya koymaktadır
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of the European Union's (EU) green transformation process on China's green development strategy within the framework of international climate governance. As two major global actors are responsible for a significant share of greenhouse gas emissions and shaping the global economy, the environmental policies of the EU and China hold critical importance not only at the national level but also for the future of the international system. The study first evaluates the influence of international climate agreements on the climate policies of the EU and China. It then offers a comparative analysis of the EU's instruments including the European Green Deal, the Fit for 55 package, and the Emissions Trading System (ETS), alongside China's Beautiful China Initiative, national carbon market, and the 1+N policy framework. The mutual dependencies between the EU and China in areas such as trade, strategic raw materials, and technological reliance are also analyzed. Drawing on the Carbon Border Adjustment Mechanism (CBAM) and the EU-China Comprehensive Agreement on Investment (CAI), the study explores how green policies evolve into economic instruments and geopolitical strategies. Ultimately, it assesses how the EU's climate policies influence China's environmental strategies and highlights the nature of their interaction in the global green transformation process.