Ergenlerin psikolojik sağlamlıkları ve aile ilişkileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between adolescents' psychological resilience and family relationships
  1. Tez No: 962708
  2. Yazar: TARIK YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE İLERİSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Ergenlik dönemi, bireyin psikolojik, sosyal, fiziksel ve cinsel açıdan birçok değişimin yaşandığı kritik ve üzerinde durulması gereken bir süreçtir. Bu değişim süreci içerisinde ergen bireyin psikolojik sağlığı önem teşkil etmektedir. Bu araştırma, ergenlerin psikolojik sağlamlık düzeyleri ile aile ilişkileri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, psikolojik sağlamlık, ergenlerin, ergenlik sürecinde karşılaşabileceği zorluklarla başa çıkma kapasitesini ve dayanıklılığını ifade ederken, aile ilişkileri, ebeveyn ve çocuk arasındaki iletişim ve etkileşim düzeyi üzerinden değerlendirilmiştir. Çalışma, 11-18 yaş arası 361 ergen ile yapılmış, veriler psikolojik sağlamlık tutum ve beceri ölçeği", aile değerlendirme ölçeği ve kişisel bilgi formları aracılığıyla toplanmıştır. Veriler SPSS 26.0 ve AMOS 24 programları aracılığı ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, ergenlerin psikolojik sağlamlıklarının aile içindeki sağlıklı ilişkiler ve ebeveynlerin psikolojik sağlık durumuyla ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Ergenlerin aile değerlendirme ölçeği alt boyut puanları ile psikolojik sağlamlık tutum beceri ölçeğinin alt boyut puanları arasında pozitif bir ilişki saptanmıştır. Ergenlerin cinsiyetlerine, yaşlarına, eğitim düzeylerine ve ebeveyn eğitim durumlarına göre psikolojik sağlamlık tutum becerileri ile aile değerlendirme ölçeği sonuçlarında anlamlı farklılıklar gözlemlenmiştir. Cinsiyete göre, kız ergenlerin psikolojik sağlamlık tutum beceri ölçeği geneli ve alt boyutlarından ilişkiler/değerler puanları, erkek ergenlere göre daha düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The adolescent period is a critical phase in which individuals experience significant psychological, social, physical, and sexual changes. During this process of transformation, the psychological health of the adolescent is of great importance. This study was conducted to examine the relationship between the psychological resilience levels of adolescents and family relationships. In the study, psychological resilience refers to the capacity and durability of adolescents to cope with challenges they may face during adolescence, while family relationships are assessed based on the level of communication and interaction between parents and children. The study was conducted with 361 adolescents aged 9-18, and data were collected through the Psychological Resilience Attitude and Skill Scale, Family Assessment Scale, and Personal Information Forms. The data were analyzed using SPSS 26.0 and AMOS 24 programs. The findings reveal that the psychological resilience of adolescents is related to healthy relationships within the family and the psychological health of the parents. A positive relationship was found between the subscale scores of the Family Assessment Scale and the subscale scores of the Psychological Resilience Attitude and Skill Scale. Significant differences were observed in the Psychological Resilience Attitude and Skill Scale and Family Assessment Scale results based on adolescents' gender, age, educational level, and parental education status. In terms of gender, female adolescents' scores for relationships/values in the general and subscales of the Psychological Resilience Attitude and Skill Scale were found to be lower compared to male adolescents.