93 numaralı ahkâm defterinin transkripsiyon ve değerlendirilmesi (Sayfa 1-100)
'Transcription and evaluation of the Anatolian court register no. 93' (Page 1-100)
  1. Tez No: 962733
  2. Yazar: MELİSA AYAZGÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUHA OĞUZ BAYTİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
Osmanlı Devleti merkezi bir yönetim anlayışına sahiptir. Devletin merkezi İstanbul'daki Topkapı Sarayıdır. Padişah devleti buradan yöneterek görüşmelerini burada yapmaktadır. Osmanlı Devleti'nde askeri, siyasi, adli, sosyal ve birçok alandaki görüşmelerin yapıldığı, halkın şikayetlerinin dinlenildiği ve hükümlerin verildiği yer saray içerisindeki Divan-ı Hümâyûn'dur. Divan-ı Hümâyûn'da verilen hükümlerin eyaletlere ayrılarak kaydedildiği defterlere Ahkâm Defterleri denilmektedir. İçerik olarak Şikâyet Defterleri'nin devamını oluşturmaktadır. Osmanlı Arşivi'nde toplamda 186 Anadolu Ahkâm Defteri bulunmaktadır. 93 Numaralı Anadolu Ahkam Defteri ise benim çalışma konumdur. 93 Numaralı Anadolu Ahkâm defteri, 1. Abdülhamid'in iktidarının son yılları ile 3. Selim dönemini kapsayan H.1201-1202/M.1787-1792 tarih aralığındaki 5 yıllık süreçte, Anadolu'da meydana gelen adli, idari, sosyal, ekonomik konular ve halkın şikayetleri hakkında bilgi vermesi açısından çok zengin kaynak konumundadır. Kadı, naib ve voyvodalara gönderilen bu hükümlerde çoğunluğu mal mülk davalarını oluşturan şikâyet konuları yer almaktadır. Tez çalışmamızda 93 numaralı Anadolu Ahkâm Defteri'nin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi yapılmıştır. Öncelikle Ahkâm Defterleri ve Anadolu Ahkâm Defteri hakkında genel bilgi verilmiştir. Daha sonra 93 Numaralı Anadolu Ahkâm Defterinin şekilsel özellikleri, muhtevi özellikleri, transkripsiyonu yapılan hükümlerin değerlendirilmesi, hükümlerin özetleri ve hükümlerin transkripsiyonu günümüz Latin alfabesiyle yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire had a centralized administrative system. The center of the state was the Topkapı Palace in Istanbul. The sultan governed the state from this palace and conducted meetings there. In the Ottoman Empire, the place where military, political, judicial, and social matters were discussed, public complaints were heard, and decrees were issued was the Divan-ı Hümâyûn within the palace. The registers in which the decisions made by the Divan-ı Hümâyûn were recorded and categorized by provinces were called Ahkâm Registers. These registers are a continuation in content of the earlier Complaint Registers. A total of 186 Anatolian Ahkâm Registers are preserved in the Ottoman Archives. The 93rd Anatolian Ahkâm Register is the subject of my study. The 93rd Anatolian Ahkâm Register is a rich source of information regarding judicial, administrative, social, and economic matters, as well as public complaints in Anatolia, during a five-year period between H.1201–1202 / A.D. 1787–1792, which covers the final years of Sultan Abdulhamid I and the early years of Sultan Selim III. The decrees in this register, which were sent to kadıs (judges), naibs (deputies), and voyvodas (governors), mostly concern disputes over property and ownership. In this thesis, the transcription and evaluation of the 93rd Anatolian Ahkâm Register have been carried out. First, general information about the Ahkâm Registers and the Anatolian Ahkâm Registers is provided. Then, the formal and content-related characteristics of the 93rd register, the evaluation of the transcribed decrees, summaries of the decrees, and the transcription of the decrees using the modern Latin alphabet are presented.