İleri evre küçük hücreli dışı akciğer kanserinde saptanan genetik mutasyonların klinikopatolojik değerlendirilmesi, tek merkez sonuçları
Clinicopathological analysis of genetic mutations identified in advanced non-smallcell lung cancer: Results from a single-center study
  1. Tez No: 962755
  2. Yazar: ŞEYMA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN ORDU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Demiroğlu Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Akciğer kanseri Türkiye'de ve dünyada erkek ve kadınlarda mortalitesi en yüksek olan kanserdir. Küçük hücreli dışı akciğer kanserinin %70 'i ileri evrede tanı alır. Metastatik küçük hücreli dışı akciğer kanserinin sistemik tedavisinde kullanılan klasik kemoterapi ile genel sağkalım sürelerinde ortalama 2 ay uzama sağlanır. Son 20 yılda hızla gelişen moleküler ve genetik çalışmaların sonucunda KHDAK de saptanan sürücü mutasyonlara karşı geliştirilen kişiye özel, hedefe yönelik tedaviler metastatik KHDAK progresyonsuz sağkalım ve genel sağkalım sürelerinde anlamlı uzamalar sağlamıştır. Gelişen biyomarkır hedefli tedaviler ve immunoterapilerin katkısıyla 2009-2010 arasında 2 yıllık GS oranı %34 ten 2015-2016 tarihleri arasında %42 ye yükselmiştir. Biyomarkıra veya immunoterapiye uygunluğu olan hastalarda 5 yıllık GS oranları %15-%62 arasındadır. Çalışma, ileri evre KHDAK hastalarında erken ve doğru moleküler profillemenin gerekliliğine dikkat çekmekte ve uygun hedefe yönelik tedavilerin zamanında başlanmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Lung cancer remains the leading cause of cancer-related mortality among both men and women in Turkey and worldwide. Approximately 70% of non-small cell lung cancers (NSCLC) are diagnosed at an advanced stage, which significantly limits treatment outcomes. In metastatic NSCLC, the use of conventional systemic chemotherapy has historically yielded only a modest improvement, with an average overall survival (OS) gain of approximately two months. However, over the past two decades, advances in molecular and genetic research have led to the identification of oncogenic driver mutations and the development of personalized, targeted therapies, which have provided substantial improvements in progression-free survival (PFS) and OS. With the incorporation of biomarker-driven therapies and immunotherapies into clinical practice, the two-year OS rate has increased from 34% in 2009–2010 to 42% in 2015–2016. Furthermore, in patients eligible for biomarker-based targeted therapies or immunotherapy, five-year OS rates range between 15% and 62%. These findings highlight the necessity of early and accurate molecular profiling in advanced NSCLC and emphasize the importance of timely initiation of appropriate targeted therapies.