Kekeleyen yetişkin bireylerde olumsuz düşünce ve inançlar ile iletişim kurma isteği arasındaki ilişkide bireyin kekemelik şiddetine yönelik algısının aracılık rolü
The mediating role of perception of stuttering severity in the relationship between negative thoughts and beliefs and willingness to communicate in adults who stutter
  1. Tez No: 962763
  2. Yazar: BEYDA NUR MESTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇİL AYDIN ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırma, kekemelik yaşayan yetişkin bireylerin olumsuz düşünce ve inançları ile iletişim kurma isteği arasındaki ilişkide, bireylerin kendi konuşmalarındaki kekemelik şiddetine ilişkin algılarının aracılık rolünü incelemeyi amaçlamıştır. Bu araştırmada, korelasyonel tarama modeli çerçevesinde, bağımsız değişkenler (kekemelik algısı ve olumsuz düşünceler), bağımlı değişken (iletişim kurma isteği) ve aracılık değişkeni (kekemelik algısının aracılık rolü) arasındaki ilişkileri incelenmiş ve bu ilişkilerin nasıl bir etkileşim içinde olduğunu belirlemeye çalışılmıştır. Araştırmaya 18 yaş ve üzeri, kekemeliği olan 57 yetişkin birey katılmıştır. Veri toplama araçları arasında Demografik Bilgi Formu, UTBAS-TR, İletişime Gönüllülük Ölçeği ve Kekemelik Şiddeti Skalası yer almaktadır. Kekemelik yaşayan yetişkin bireylerin kekemeliğe yönelik olumsuz düşünce ve inançları ile iletişim kurma istekleri ve kekemelik şiddeti algıları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bulgular, olumsuz düşünce ve inançların iletişim kurma isteğiyle anlamlı ve negatif yönde ilişkili olduğunu göstermiştir. Aynı şekilde, olumsuz düşünce ve inançların kekemelik şiddeti algısıyla pozitif yönde anlamlı ilişkisi bulunmuştur. Ancak kekemelik şiddeti algısının, olumsuz düşünce ve inançların iletişim kurma isteği üzerindeki etkisinde aracılık rolü oynamadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the mediating role of individuals' perceptions of the severity of their stuttering in their own speech in the relationship between negative thoughts and beliefs and the willingness to communicate in adults who stutter. Within the framework of a correlational survey model, this study examined the relationships between the independent variables (stuttering perception and negative thoughts), the dependent variable (willingness to communicate), and the mediating variable (the mediating role of stuttering perception), and sought to determine how these relationships interact. The study included 57 adults aged 18 and older who stutter. Data collection tools included a Demographic Information Form, UTBAS-TR, Willingness to Communicate Scale, and the Stuttering Severity Scale. The relationships between adults with stuttering's negative thoughts and beliefs about stuttering, their willingness to communicate, and their perceptions of stuttering severity were examined. The findings showed that negative thoughts and beliefs were significantly and negatively related to the willingness to communicate. Similarly, negative thoughts and beliefs were found to be significantly and positively related to the perception of stuttering severity. However, it was determined that the perception of stuttering severity did not play a mediating role in the effect of negative thoughts and beliefs on the willingness to communicate.