FBG ve v-oluklu polimer fiber yöntemine dayalı eğrilik sensörü geliştirilmesi
Development of curvature sensor based on FBG and V-groove polymer fiber method
- Tez No: 962777
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAMIK AKÇAY, DOÇ. DR. ŞEKİP ESAT HAYBER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışmasında, fiber Bragg ızgarası (FBG) teknolojisi ile V-oluk yapılı polimer optik fiberin (POF) ilk kez entegre edildiği, yön duyarlı ve eğrilik algılamaya özel hibrit bir sensör tasarımı sunulmaktadır. Spiral şekilde sarılan FBG yapısının, V-oluk geometrisiyle oluşturduğu birleşik mimari sayesinde, sistem yalnızca eğrilik büyüklüğünü değil aynı zamanda eğrilik yönünü de eşzamanlı olarak algılama yeteneğine sahiptir. Geliştirilen sensör, 0–12.5 m⁻¹ aralığında yapılan deneysel analizlerde 86.9 pm/m⁻¹ düzeyinde kararlı bir dalga boyu kayması göstererek yüksek duyarlılık sergilemiştir. Ayrıca, analog voltaj çıkışı üzerinden elde edilen sinyaller aracılığıyla eğrilik yönü net biçimde ayırt edilebilmiştir. Mevcut literatürde yaygın olarak karşılaşılan çok katmanlı hizalama, metal kaplama ya da sıcaklık kompanzasyonu gibi maliyetli ve karmaşık üretim süreçlerine gerek duyulmaması, bu yapının pratikliğini ve uygulanabilirliğini artırmaktadır. Tasarlanan sensör prototipi; düşük maliyetli üretim potansiyeli, kompakt formu ve gerçek zamanlı veri işleme yeteneğiyle, özellikle yapısal sağlık izleme, giyilebilir biyomedikal sistemler ve çevresel izleme uygulamaları için önemli bir alternatif sunmaktadır. Elde edilen deneysel veriler, bu hibrit sensör tasarımının hem akademik hem de endüstriyel ölçekte çok boyutlu ve çok işlevli optik algılama sistemlerine entegre edilebilir olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a hybrid sensor design is presented, in which fiber Bragg grating (FBG) technology is integrated for the first time with a V-groove structured polymer optical fiber (POF), specifically for direction-sensitive and curvature sensing. Thanks to the combined architecture formed by the spiral-shaped FBG structure and the V-groove geometry, the system has the capability to simultaneously detect not only the magnitude of curvature but also the direction of curvature. The developed sensor exhibited high sensitivity, showing a stable wavelength shift of 86.9 pm/m⁻¹ in experimental analyses conducted in the range of 0–12.5 m⁻¹. In addition, the direction of curvature could be clearly distinguished through the signals obtained via the analog voltage output. The fact that costly and complex production processes commonly encountered in the current literature, such as multilayer alignment, metal coating, or temperature compensation, are not required increases the practicality and applicability of this structure. The designed sensor prototype offers a significant alternative, especially for structural health monitoring, wearable biomedical systems, and environmental monitoring applications, with its low-cost production potential, compact form, and real-time data processing capability. The experimental data Development of Curvature Sensor Based on FBG and V-Groove Polymer Fiber Method xv obtained reveal that this hybrid sensor design can be integrated into multidimensional and multifunctional optical sensing systems at both academic and industrial scales.