Genç bireylerde alt ekstremite parametrelerinin denge üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of lower extremity parameters on balance in young individuals
- Tez No: 962830
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZAL KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çalışmanın amacı, genç bireylerde alt ekstremitedeki çeşitli parametrelerin statik ve dinamik denge üzerindeki etkisini belirlemekti. Araştırmada katılımcıların demografik bilgileri için sosyodemografik bilgi formu, eklem hareket açıklığının değerlendirilmesi için gonyometre, kas uzunluğunun değerlendirilmesi için kas kısalık testi, kas kuvvetinin değerlendirilmesi için dijital el dinamometre cihazı, vücut postürünün değerlendirilmesi için New York postür analizi, katılımcıların fiziksel aktivite düzeyini belirlemek için Uluslararası Fiziksel Aktivite Formu (kısa form), katılımcılarda pes planus varlığı ve derecesini belirlemek için naviküler düşme testi, ayak postürünü değerlendirmek için Ayak Postür İndeksi, dinamik denge için yıldız testi, statik denge için flamingo testi kullanıldı. Toplamda 50 katılımcı değerlendirildi. İstatistiksel analiz Statiscal Package for Social Sciences (SPSS) 22 versiyonu ile gerçekleştirildi. Verilerin normal dağılıma uygunluğunun tespiti için“Kolmogorov-Smirnov”testi kullanıldı. Elde edilen değerlerin anlamlı olup olmadığının yorumlanmasında 0.05 anlamlılık düzeyi ölçüt olarak kullanıldı. Olguların kas gücü ve esneklik değerleri ile denge performansları arasında anlamlı bir ilişki gözlemlendi (p0,05). Olguların alt ekstremite EHA değerleri ile denge performansları arasında ise anlamlı bir ilişki gözlemlenmedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of various lower extremity parameters on static and dynamic balance in young individuals. In the study, a sociodemographic information form was used to collect demographic data of the participants. A goniometer was used to assess joint range of motion, a muscle length test was employed to evaluate muscle tightness, and the Digital Handheld Dynamometer was used to measure muscle strength. Postural assessment was conducted using the New York Posture Rating Chart. The International Physical Activity Questionnaire (short form) was utilized to determine participants' physical activity levels. The navicular drop test was used to identify the presence and degree of pes planus, and the Foot Posture Index (FPI) was applied to assess foot posture. The Star Excursion Balance Test was used for dynamic balance evaluation, and the Flamingo Balance Test was used for static balance assessment. A total of 50 participants were evaluated. Statistical analysis was performed using the Statistical Package for Social Sciences (SPSS), version 22. A significance level of 0.05 was used to interpret whether the findings were statistically significant. A significant relationship was observed between the participants' muscle strength and flexibility values and their balance performance(p0,05). Additionally, no significant relationship was observed between the participants' lower extremity range of motion (ROM) values and their balance performance(p>0,05).