Ortaokul öğrencilerinin beslenme davranışları ile fiziksel aktivite düzeylerinin bazı değişkenler bakımından incelenmesi
Examination of nutritional behaviors and physical activity levels of secondary school students in terms of some variables
  1. Tez No: 962898
  2. Yazar: EMRE KARAÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul düzeyinde öğrenim görmekte olan öğrencilerin beslenme davranışlarının ile fiziksel aktivite düzeylerinin bazı değişkenler bakımından incelenmesidir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın Evrenini Yozgat ili genelinde ortaokul düzeyinde öğrenim görmekte olan öğrenciler oluşturmakta ilen araştırmanın örneklemini ise kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile belirlenen 390 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Beslenme Davranışları Ölçeği ve Fiziksel Aktivite Soru Formu kullanılmıştır. Araştırma dahilinde toplanan verilerin dağılımını belirlemek amacıyla araştırmada kullanılan ölçeklerin basıklık ve çarpıklık değerlerine bakılarak normal dağılım gösterdiği tespit edilmiş ve frekans ve yüzde analizleri, Bağımsız Örneklem T Testi, Bağımsız Örneklem T Testi ve Korelasyon Testi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, araştırmaya katılan öğrencilerin yaş, cinsiyet, sınıf değişkenleri ile beslenme davranışları arasında ve fiziksel aktivite düzeyleri ile yaş, cinsiyet, sınıf değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunduğu ve araştırmaya katılan öğrencilerin beslenme davranışları ile fiziksel aktivite düzeyleri arasında istatistiksel olarak pozitif yönlü düşük düzeyde bir ilişki bulunduğu tespit edilmiştir. Yıl, xi + 99 Sayfa
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the eating behaviors and physical activity levels of middle school students in terms of various variables. The research was conducted using the relational screening model, a quantitative research method. The population of the study consists of middle school students in Yozgat province, while the sample was determined using a convenience sampling method and includes 390 students. Data collection tools used in the study were the Personal Information Form, the Eating Behavior Scale, and the Physical Activity Questionnaire. To determine the distribution of the data collected in the study, the kurtosis and skewness values of the scales used were examined, and it was found that they exhibited a normal distribution. Frequency and percentage analyses, Independent Samples T-Test, and Correlation Test were utilized. As a result of the analyses, statistically significant differences were found between the students' age, gender, and grade variables and their eating behaviors, as well as between their physical activity levels and age, gender, and grade variables. Additionally, it was determined that there is a statistically significant positive low-level relationship between the students' eating behaviors and physical activity levels. Year, xi + 59 Pages