Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde hipokalsemi olgularının değerlendirilmesi
The evaluation of cases with hypocalcemia in the Neonatal Intensive Care Unit of Zonguldak Bülent Ecevit University
  1. Tez No: 962897
  2. Yazar: HAVVA NUR GÖKYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CUMHUR AYDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Neonatal hipokalsemi, yenidoğan döneminde sık karşılaşılan elektrolit bozukluklarından biridir. Çoğu olguda asemptomatik seyretmekle birlikte, semptom verdiğinde genellikle nonspesifik bulgularla kendini gösterir. Klinik açıdan en dikkat edilmesi gereken bulgusu konvülsiyonlardır. Ancak konvülsiyon görülse bile, uygun ve zamanında müdahaleyle nöromotor prognoz genellikle iyidir. Bu nedenle hipokalseminin erken tanınması ve gerekirse tedavi edilmesi; olası komplikasyonların önlenmesi ve sekelsiz iyileşme sürecinin sağlanması açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, 1 Ocak 2019-31 Aralık 2023 tarihleri arasında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde takip edilen 2667 yenidoğanın verileri retrospektif olarak incelenmiş; hipokalsemi sıklığı, ilişkili risk faktörleri, laboratuvar bulguları ve tedavi özellikleri değerlendirilmiştir. Hipokalsemi tanısı alan 169 bebek, hasta grubunu; geri kalanlar ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Bebekler gebelik haftasına göre
Özet (Çeviri)
Neonatal hypocalcemia is one of the most frequently encountered electrolyte disturbances during the newborn period. Although most cases are asymptomatic, when symptoms do occur, they are often nonspecific. Clinically, seizures are the most notable finding due to their potential severity. Nevertheless, even in the presence of seizures, the neurodevelopmental prognosis is generally favorable with timely and appropriate intervention. Therefore, early recognition and, when necessary, treatment of hypocalcemia is of critical importance in preventing potential complications and ensuring complete recovery without sequelae. In this study, the medical records of 2,667 neonates who were admitted to the Neonatal Intensive Care Unit of Zonguldak Bülent Ecevit University Faculty of Medicine between January 1, 2019, and December 31, 2023, were retrospectively reviewed. The frequency of hypocalcemia associated risk factors, laboratory findings, and treatment characteristics were evaluated. A total of 169 infants diagnosed with hypocalcemia comprised the patient group, while the remaining neonates formed the control group. Infants were categorized by gestational age and birth weight as