Bir okulda proje kültürü geliştirilmesine yönelik öğretmen katılımlı bir kapasite geliştirme çalışması
A capacity building study with teacher participation for developing project culture in a school
  1. Tez No: 962927
  2. Yazar: SEVDA UĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL BALKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 346
Özet
Bu araştırmanın amacı, okullarda proje kültürü geliştirilebilmesi için okul ihtiyaçlarına bağlı olarak kurumsal kapasite geliştirme çalışmalarının nasıl yürütülmesi gerektiğinin belirlenmesidir. Proje kültürü odaklı kurumsal kapasite geliştirme çalışmaları; proje kültürü oluşturulabilmesine ilişkin ihtiyaçların belirlenmesi, okul temelli proje yönetim sürecinin tasarlanması, okul temelli proje hazırlama ve uygulama süreçleri ve okul temelli proje geliştirme sürecinin değerlendirilmesi çerçevesinde ele alınmıştır. Araştırmada karma yöntem yaklaşımlarından gömülü deneysel model uygulanmıştır. 2022-2023 eğitim öğretim yılında Adana ilindeki bir devlet lisesinde gerçekleştirilen araştırmanın çalışma grubunda, otuz iki öğretmen yer almıştır. Araştırmanın yürütüldüğü devlet okulu,“okulun proje deneyimine sahip olmaması ve akademik ve sosyal başarı düzeyinin düşük olması”ölçütü doğrultusunda ölçüt örnekleme yoluyla belirlenmiştir. Araştırma; ölçek geliştirme, ihtiyaç analizi, hazırlık çalışmaları, uygulama ve değerlendirme olmak üzere beş aşamada gerçekleştirilmiştir. Öncelikle devlet okulundaki öğretmenlerin okullarındaki proje kültürüne yönelik algılarının incelenebilmesi için bir ölçek geliştirme çalışması yapılmıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen“Okullarda Proje Kültürü Ölçeği”, ihtiyaç analizi aşamasında çalışma grubundaki öğretmenlere uygulanmıştır. Ardından, okulda bir proje kültürü oluşturulabilmesine ilişkin ihtiyaçların saptanabilmesi için öğretmenlerle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Hazırlık çalışmaları aşamasında okulda oluşturulan proje ekibi ile birlikte okul temelli proje yönetim sürecinin tasarlanmasına yönelik görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu aşamada, aynı zamanda proje kültürü odaklı kurumsal kapasite geliştirme sürecinin bir parçası olan okul temelli proje geliştirme programı hazırlanmıştır. Uygulama aşamasında, okul temelli proje geliştirme programı devlet okulunda sekiz hafta boyunca uygulanmış ve bu aşamada okul temelli proje yazma ve uygulama süreci yürütülmüştür. Uygulama aşaması boyunca araştırmacı tarafından gözlem verileri toplanmıştır. Değerlendirme aşamasında, öncelikle, proje kültürüne ilişkin ölçek çalışma grubundaki öğretmenlere tekrar uygulanmıştır. Ardından, okul temelli proje geliştirme programının etkililiğini öğretmenlerin deneyimleri doğrultusunda inceleyebilmek için öğretmenlerle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda, görüşmelerden ve gözlemlerden elde edilen veriler tümevarımsal içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırmanın nicel boyutunda ise okul temelli proje geliştirme programının uygulanması sonucunda, öğretmenlerin okullarındaki proje kültürüne yönelik algılarında herhangi bir farklılık oluşup oluşmadığının incelenebilmesi için ilişkili gruplar t testi uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda, proje kültürü odaklı kurumsal kapasite geliştirme çalışmalarına bağlı olarak hazırlanan okul temelli proje geliştirme programının, devlet okulunun proje kültürüne yönelik öğretmen algılarında olumlu yönde bir farklılaşma oluşturduğu anlaşılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, devlet okulunda proje kültürünün oluşturulabilmesi için özellikle okul içinde iş birliğine ve öğrenmeye değer verilen çalışma anlayışına, yenilikçi ve risk alabilen okul paydaşlarına ve sürdürülebilirlik yaklaşımını destekleyen demokratik bir iklime ve kolaylaştırıcı yönetim tarzına ihtiyaç duyulmaktadır. Okul temelli proje yönetim süreci; faaliyet konularının ve programının hazırlanmasına, yaygınlaştırmaya, değerlendirmeye ve iyileştirmeye ilişkin strateji ve ilkeler, okul paydaşlarının görev ve sorumlulukları ve başarı ve risk faktörleri çerçevesinde tasarlanabilmektedir. Okul temelli proje geliştirme programı sonucunda devlet okulunun planlama ve uygulama alanlarındaki yönetsel kabiliyetlerinde gelişim sağlanmıştır. Okulun proje kültürü altyapısı ise kaynak yönetimi, iş birliği kültürü ve yenilik ve yaratıcılık alanlarında gelişmiştir. Okulda proje tabanlı öğrenme kültürünün gelişmesi ve sadece öğretmenlerin değil öğrencilerin de proje çalışmalarına yönelik farkındalığının artması okulun proje yürütme kapasitesini güçlendiren çıktılardır. Araştırmanın sonuçlarına dayalı olarak okullarda proje kültürü gelişimine hizmet eden kapasite geliştirme çalışmalarının yürütülmesine ilişkin çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine how institutional capacity-building activities should be conducted in line with school needs in order to develop a project culture in schools. Institutional capacity-building efforts focused on project culture are addressed within the framework of identifying the needs related to the development of project culture, designing a school-based project management process, implementing school-based project preparation and execution processes, and evaluating the school-based project development process. The embedded experimental design, one of the mixed-method approaches, was employed in this study. The research was conducted during the 2022-2023 academic year in a public high school located in Adana, with a study group consisting of thirty-two teachers. The public school where the research was carried out was selected through criterion sampling based on the criteria of“lack of project experience”and“low academic and social achievement levels.”The research was conducted in five phases: scale development, needs analysis, preparatory activities, implementation, and evaluation. Initially, a scale was developed to examine the perceptions of teachers at the public school regarding project culture. The“Project Culture Scale in Schools,”developed by the researcher, was administered to the teachers in the study group during the needs analysis phase. Subsequently, semi-structured interviews were conducted with teachers to identify the needs for establishing a project culture at the school. In the preparatory phase, meetings were held with the school's project team to design the school-based project management process. At this stage, a school-based project development program, which is part of the institutional capacity-building process focused on project culture, was also developed. During the implementation phase, the school-based project development program was carried out over eight weeks in the public school, during which the project writing and implementation process was also conducted. Observation data were collected by the researcher throughout this phase. In the evaluation phase, the project culture scale was re-administered to the teachers in the study group. Following this, semi-structured interviews were held with the teachers to evaluate the effectiveness of the school-based project development program based on their experiences. In the qualitative dimension of the study, data obtained from interviews and observations were analyzed through inductive content analysis. In the quantitative dimension, a paired samples t-test was conducted to determine whether there was any change in the teachers' perceptions of project culture at their school following the implementation of the school-based project development program. The findings of the study indicate that the school-based project development program, prepared as part of the institutional capacity-building efforts focused on project culture, led to a positive change in teachers' perceptions of project culture in the public school. According to the results, establishing a project culture in public schools particularly requires a working approach that values collaboration and learning within the school, innovative and risk-taking stakeholders, a democratic climate that supports sustainability, and a facilitative leadership style. The school-based project management process can be designed within the framework of strategies and principles related to the preparation of activity topics and programs, dissemination, evaluation, and improvement, as well as the roles and responsibilities of school stakeholders and the success and risk factors. As a result of the school-based project development program, there was progress in the managerial competencies of the public school in the areas of planning and implementation. The infrastructure of the school's project culture improved in terms of resource management, a culture of collaboration, and innovation and creativity. The development of a project-based learning culture at the school and the increased awareness of project work not only among teachers but also among students are among the outcomes that enhanced the school's project implementation capacity. Based on the results of the study, various recommendations are presented regarding the execution of capacity-building efforts aimed at fostering the development of project culture in schools.