Cerrahi geçiren hastaların ağrı, ağrı korkusu ve ağrı felaketleştirme düzeylerinin belirlenmesi
Determination of pain, fear of pain and pain catastrophising levels of patients undergoing surgery
  1. Tez No: 962929
  2. Yazar: FATMA GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ SÜRME
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Cerrahi geçiren hastalarda ağrı, ağrı korkusu ve ağrı felaketleştirmesini değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılan bu çalışma Nevşehir Devlet Hastanesi cerrahi kliniklerinde dahil edilme kriterlerine uyan 210 hasta ile tamamlanmıştır. Veriler; Hasta Tanılama Formu, Ameliyat Sonrası Ağrı Korkusu Ölçeği, Ağrı Felaketleştirme Ölçeği ve Sayısal Ağrı Değerlendirme Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma gibi tanımlayıcı istatistikler, student t testi, tek yönlü varyans analizi, Mann–Whitney U testi, Kruskal Wallis analizi, Spearman korelasyon analizi ve hiyerarşik regresyon analizi kullanılmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin yaş ortalamasının 55,22 ± 15,08, %65,7'sinin kadın, %81,9'unun evli ve %60,5'inin ilkokul mezunu olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This descriptive and cross-sectional study was conducted to evaluate pain, fear of pain, and catastrophising in patients undergoing surgery. It was completed with 210 patients who met the inclusion criteria at the surgical clinics of Nevşehir State Hospital. Data were collected using the Patient Assessment Form, Postoperative Pain Fear Scale, Pain Catastrophising Scale, and Numerical Pain Rating Scale. Descriptive statistics such as frequency, percentage, mean, and standard deviation, as well as the Student's t-test, one-way analysis of variance, Mann–Whitney U test, Kruskal Wallis analysis, Spearman correlation analysis, and hierarchical regression analysis were used to evaluate the data. The mean age of the participants was 55.22 ± 15.08, 65.7% were female, 81.9% were married, and 60.5% had a primary school education.