6 şubat depreminde kayıp yaşayan bireylerin suçluluk duyguları üzerinde öz şefkat ve duygu düzenleme güçlüğünün yordayıcı rolünün incelenmesi
Examining the predictive role of self-compassion and emotion regulation difficulties on guilt feelings among individuals who experienced loss in the february 6 earthquake
- Tez No: 962942
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS ALTUNDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmada, kayıp yaşayan yetişkinlerin suçluluk duyguları üzerinde öz şefkat ve duygu düzenleme güçlüklerinin yordayıcı rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 6 Şubat 2023 tarihinde Türkiye'de gerçekleşen depremlerde kayıp yaşayan 450 yetişkin katılımcı (311 kadın, 139 erkek) oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Yas ve Suçluluk Ölçeği – Türkçe Formu, Öz Şefkat Ölçeği – Kısa Formu ve Duygu Düzenleme Güçlükleri Ölçeği – Kısa Formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi için IBM SPSS Statistics 22.0 ile AMOS 24 paket programları kullanılmıştır. Gerçekleştirilen analizler sonucunda, duygu düzenleme güçlüklerinin yas ve suçluluk üzerinde anlamlı bir yordayıcı olduğu saptanmıştır. Öz şefkat ve duygu düzenleme güçlükleri düzeyinin cinsiyete göre anlamlı bir farklılık gösterdiği; öz şefkat düzeyinin erkek katılımcıların lehine anlamlı farklılık göstermekteyken duygu düzenleme güçlükleri düzeyinin kadın katılımcıların lehine anlamlı şekilde farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Çoklu kayıp yaşayan bireylerin, yaşamayan bireylere göre duygu düzenleme güçlüğü düzeyinin anlamlı şekilde yüksek olduğu saptanmıştır. Yakın aile kaybı yaşayan bireylerin yas ve suçluluk düzeylerinin, akraba kaybı yaşayan ve yakın olmayan bir kesimden kayıp yaşayan kişilere göre anlamlı şekilde daha yüksek olduğu bulgusu elde edilmiştir. Yas ve suçluluk toplam puanları ile öz şefkat toplam puanları arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki elde edilirken, duygu düzenleme güçlükleri toplam puanları ile arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu bulgusu elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular ilgili alan yazın çerçevesinde tartışılmış ve gelecek çalışmalar için uygulamacılar ve araştırmacılara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the predictive roles of self-compassion and difficulties in emotion regulation on feelings of guilt among individuals who has experienced loss. A correlational research design was employed and the sample consisted of 450 adults (311 women, 139 men) who experienced loss during the earthquakes that occurred in Türkiye on February 6, 2023. Data were collected using the Personal Information Form, Bereavement Guilt Scale – Turkish Form, Self-Compassion Scale – Short Form, and the Difficulties in Emotion Regulation Scale – Short Form. The data were analyzed using IBM SPSS Statistics 22.0 and AMOS 24 software packages. The results indicated that difficulties in emotion regulation significantly predicted bereavement and guilt. Furthermore, self-compassion and emotion regulation difficulties showed significant differences based on gender; male participants reported significantly higher levels of self-compassion, whereas female participants reported significantly higher levels of difficulties in emotion regulation. Individuals without multiple loss experiences reported significantly higher levels of emotion regulation difficulties compared to those with multiple losses. Participants who experienced the loss of a close family member had significantly higher levels of bereavement and guilt than those who lost a relative or someone less emotionally close. A significant negative correlation was found between total bereavement and guilt scores and self-compassion scores while a significant positive correlation was observed between bereavement and guilt scores and difficulties in emotion regulation. The findings were discussed in the context of existing literature and recommendations were provided for future research and applications.