Görsel sanatlar eğitimi alanında drama konulu tezlerin incelenmesi
An analysis of theses on drama in visual arts education
  1. Tez No: 962960
  2. Yazar: AYFER YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERTUĞRUL KÜPELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye' de görsel sanatlar alanında drama ile ilgili yapılan tez çalışmalarının tematik ve metodolojik olarak incelenmesidir. Bu çerçevede görsel sanatlar alanında drama ile ilgili tamamlanan tezlerin program türlerinin dağılımı, yıllara göre dağılım, kullanılan yöntemler, veri toplama araçları, örneklem grupları, en sık karşılaşılan tematik odaklar, kullanılan yaratıcı drama teknikleri, hedeflenen amaç ve sonuçlara yanıt aranmıştır. Bu araştırma, nitel araştırma yöntemleri ile yapılandırılmış tematik bir çalışmadır. Araştırmanın süreci, belirlenen konu, amaç ve sorular doğrultusunda düzenlenmiştir. Veri toplama kaynağı olarak YÖK Ulusal Tez Merkezi kullanılmıştır. Araştırmalar, görsel sanatlar eğitiminde yaratıcı drama yönteminin öğrencilerin öğrenme motivasyonunu, sosyal becerilerini ve iletişim yeteneklerini olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Drama tabanlı eğitim, öğrencilerin aktif katılımını artırarak öğrenme sürecini zenginleştirmektedir. Bu nedenle, eğitim programlarına drama tekniklerinin entegre edilmesi ve öğretmenlerin bu konuda desteklenmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the thematic and methodological aspects of graduate theses related to drama in the field of visual arts in Turkey. Within this framework, the distribution of program types, distribution over the years, methods used, data collection tools, sample groups, the most common thematic focuses, creative drama techniques employed, and the targeted goals and outcomes of completed graduate theses related to drama in visual arts were investigated. This research is a thematic study structured using qualitative research methods. The research process was organized according to the determined topic, purpose, and questions. The source for data collection was the National Thesis Center of the Council of Higher Education (YÖK). Studies show that the creative drama method in visual arts education positively affects students' learning motivation, social skills, and communication abilities. Drama-based education enriches the learning process by increasing students' active participation. Therefore, it is important to integrate drama techniques into educational programs and to support teachers in this regard.