Kosova'daki sınıf öğretmenleri için öğretimsel denetim modeli
Instructional supervision model for classroom tecahers in Kosovo
- Tez No: 962964
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN DAVUT GÖKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
Bu araştırmada, Kosova'daki sınıf öğretmenleri için bir öğretimsel denetim modelinin önerilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, karma yöntem desenlerinden“yakınsayan paralel desen”kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda kolay ulaşılabilir bir örneklem seçilmiş, nitel boyutunda ise maksimum çeşitlilik örneklemesi tercih edilmiştir. Veriler 2023-2024 eğitim-öğretim yılında toplanmıştır.Nitel verilerin toplanması için araştırmacı tarafından yarı yapılandırılmış bir görüşme formu hazırlanmıştır. Bu form aracılığıyla, on beş okul müdürü ve müdür yardımcısının öğretimsel denetime ilişkin görüşleri alınmış ve bu doğrultuda temalar oluşturulmuştur.Nicel boyutta ise veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen“Sınıf Öğretmenleri için Öğretimsel Denetim Modeli Ölçeği”kullanılarak, 460 paydaştan (okul müdürleri, müdür yardımcıları ve sınıf öğretmenleri) toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS 22 programı ile analiz edilmiştir.Araştırma sonuçlarına göre, ölçeğin üç boyutunda (öğretimsel denetimin amacı, denetmen yeterlilikleri ve sınıf öğretmenlerinin sahip olması gereken standart beceriler) paydaşların algı ve beklentileri arasında anlamlı düzeyde farklılıklar olduğu görülmüştür. Paydaşların beklentilerinin algılarından daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda, öğretimsel denetim modelinin geliştirilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to present an instructional supervision model proposal for classroom teachers in Kosovo. The research employed a parallel design, which is considered a convergent mixed method approach. For the quantitative aspect, a readily accessible sample was chosen.In the qualitative dimension, maximum diversity sampling was used. Research data was collected in 2023-2024. The researcher developed a semi-structured interview format to gather qualitative data.The views of fifteen school principals and assistant principals on instructional supervision were gathered through an interview format, leading to the development of corresponding themes. Data for the quantitative aspect of the study were gathered from 460 stakeholders, including school principals, assistant principals, and classroom teachers, using a scale created by the researcher called the“instructional supervision model scale for classroom teachers.”The data were analyzed using the SPSS 22 software. The findings of the study indicate a notable difference between stakeholders' perceptions and expectations across the three dimensions of the scale: the purpose of instructional supervision, the competencies required of supervisors in this area, and the essential skills that classroom teachers ought to possess. Stakeholders have higher expectations than their actual perceptions. Consequently, the goal is to develop a model for instructional supervision.