İlkokul 3. sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama başarısının değerlendirilmesi
Evaluation of reading comprehension performance of primary school 3rd grade students
- Tez No: 962980
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA ERDAŞ KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Okuduğunu anlama, metni okuma, anlama, işleme ve hatırlamayı içeren karmaşık bir bilişsel süreçtir. Bu beceri, bireyin okuduğu metinden anlam çıkarabilmesi ve öğrenme gerçekleştirebilmesi açısından kritik öneme sahiptir. Türkiye'nin uluslararası ölçekte yapılan değerlendirmelerdeki okuduğunu anlama performansının düşük olması, bu alanda yapılacak uygulamalı araştırmaları gerekli kılmaktadır. Bu bağlamda araştırmanın amacı, PIRLS sınıflamasına dayalı okuma etkinliklerinin ilkokul üçüncü sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama başarısına etkisini incelemektir. Araştırma, nicel ve nitel yöntemlerin bir arada kullanıldığı karma desende yürütülmüştür. Nicel boyutta, ön-test son-test kontrol gruplu yarı deneysel desen; nitel boyutta ise durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda, deney ve kontrol gruplarındaki öğrencilere, uygulamanın başlangıcında ve sonunda, PIRLS'in dört bilişsel düzeyini temel alan Okuduğunu Anlama Testi uygulanmıştır. Ayrıca, süreç boyunca öğrencilerin gelişimini izleyebilmek amacıyla bir izleme testi kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise yalnızca deney grubunda yer alan öğrenci ve öğretmenlerle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş; elde edilen veriler, sınıf içi gözlemlerle desteklenmiştir. Deney sürecinde, ders kitabındaki metinlere yönelik olarak PIRLS'in dört bilişsel düzeyine uygun biçimde hazırlanmış açık uçlu sorulardan yararlanılmıştır. Ön test, son test, izleme testi ve metin altı sorulara verilen öğrenci yanıtları, dereceli puanlama anahtarları kullanılarak puanlanmış, SPSS programı ile analiz edilmiştir. Çalışma grubu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı ikinci döneminde İstanbul'un Kağıthane ilçesindeki iki devlet okulunda öğrenim gören toplam 79 üçüncü sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmanın nicel bulguları, deney grubundaki öğrencilerin son test puanlarında anlamlı bir artış olduğunu ve bu artışın kontrol grubuna kıyasla daha yüksek düzeyde gerçekleştiğini ortaya koymuştur. Nitel bulgular ise öğrencilerin yalnızca bilişsel alanlarda değil, aynı zamanda duyuşsal yönden de belirgin gelişmeler gösterdiğini ortaya çıkarmıştır. Bu doğrultuda, PIRLS temelli okuma etkinliklerinin öğrencilerin okuduğunu anlama başarısının geliştirilmesinde etkili bir araç olduğu sonucuna ulaşılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Okuduğunu Anlama Başarısı, Program Değerlendirme, Geri Bildirim, Üst Düzey Düşünme Becerileri
Özet (Çeviri)
Reading comprehension is a complex cognitive process that involves reading, understanding, processing, and remembering a text. This skill is critically important for individuals to derive meaning from what they read and to facilitate learning. Turkey's low performance in international assessments of reading comprehension necessitates the implementation of applied research in this area. In this context, the aim of this study is to examine the effect of reading activities based on the PIRLS classification on third-grade primary school students' reading comprehension achievement.The study was conducted using a mixed methods design combining both quantitative and qualitative approaches. In the quantitative dimension, a quasi- experimental design with a pre-test–post-test control group was used; in the qualitative dimension, a case study design was employed. In the quantitative part of the research, a Reading Comprehension Test based on the four cognitive levels of PIRLS was administered to students in both the experimental and control groups at the beginning and end of the intervention. Additionally, a monitoring test was used to track students' progress throughout the process.In the qualitative dimension, semi-structured interviews were conducted with students and teachers from only the experimental group, and the data were supported with classroom observations. During the intervention, open-ended questions prepared in accordance with the four cognitive levels of PIRLS were used in relation to the texts in the textbook. Student responses to the pre-test, post-test, monitoring test, and text-based questions were scored using rubric-based scoring keys and analyzed with the SPSS program.The study group consisted of 79 third-grade students attending two public schools in the Kağıthane district of Istanbul during the second semester of the 2023–2024 academic year. The quantitative findings of the study revealed a significant increase in post-test scores among the experimental group students, with the increase being greater compared to the control group. The qualitative findings indicated that students showed notable improvements not only in cognitive domains but also in affective aspects. Accordingly, it was concluded that PIRLS- based reading activities are an effective tool for improving students' reading comprehension performance. KEYWORDS: Reading Comprehension Performance, Program Evaluation, Feedback, Higher-Order Thinking Skills