Skleroderma hastalarında el ince motor fonksiyonlarının SF-36 ve Beck skoru ile ilişkisi
  1. Tez No: 963014
  2. Yazar: ŞADİYE MERVE DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİGEN YARGUCU ZİHNİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, sistemik skleroz tanısı almış bireylerde el ince motor fonksiyonları ile yaşam kalitesi ve depresyon düzeyi arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve gözlemsel nitelikteki araştırma, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Polikliniği'nde gerçekleştirilmiş ve 12 ay süresince yürütülmüştür. Toplam 70 gönüllü katılımcıdan veri toplanmıştır. El fonksiyonları Sollerman El Fonksiyon Testi ile, yaşam kalitesi SF-36 yaşam kalitesi ölçeğiyle ve depresyon düzeyi Beck Depresyon İndeksi ile değerlendirilmiştir. Veriler IBM SPSS 27.0 ile analiz edilmiştir. Normallik Shapiro-Wilk testi ile kontrol edilmiş; uygun parametrik ve non-parametrik testler kullanılmıştır. Korelasyonlar Pearson analiziyle değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan 70 bireyin yaş ortalaması 57.7±11.2 yıl olup, %92.9'u kadınlardan oluşmaktadır. SF-36 yaşam kalitesi ölçeği alt boyutlarında sosyal işlevsellik (65.3±24.6) ve ruhsal sağlık (63.1±15.8) en yüksek puanları alırken, genel sağlık (50.6±20.1) ve vitalite (50.5±19.1) en düşük ortalamalara sahiptir. Beck Depresyon İndeksi skoru ortalama 11.5±6.1 olarak saptanmış; bu değer düşük düzeyde depresif belirtilere işaret etmektedir. Sollerman El Fonksiyon Testi ortalaması 79.0±1.3 ile yüksek bulunmuştur. Cinsiyetler arasında yaş, yaşam kalitesi alt boyutları, el fonksiyonları ve depresyon düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the relationship between fine hand motor functions, quality of life, and depression levels in individuals diagnosed with systemic sclerosis. Materials and Methods: This cross-sectional and observational study was conducted at the Rheumatology Outpatient Clinic of Ege University Faculty of Medicine over a 12-month period. A total of 70 volunteer participants were included. Hand functions were assessed using the Sollerman Hand Function Test, quality of life was evaluated with the SF-36 scale, and depression levels were measured using the Beck Depression Inventory. Data were analyzed using IBM SPSS 27.0. Normality was tested with the Shapiro-Wilk test, and appropriate parametric or non-parametric statistical tests were applied. Correlation analyses were performed using Pearson correlation coefficients. Results: The mean age of participants was 57.7±11.2 years, with 92.9% being female. Among the SF-36 subscales, the highest mean scores were observed in social functioning (65.3±24.6) and mental health (63.1±15.8), while the lowest were in general health (50.6±20.1) and vitality (50.5±19.1). The mean Beck Depression Inventory score was 11.5±6.1, indicating low-level depressive symptoms. The average Sollerman score was 79.0±1.3, reflecting relatively high hand function. No statistically significant differences were found between genders regarding age, quality of life, hand function, or depression scores (p>0.05).