Jüvenil sklerodermalı hastalarda elin fonksiyonelliği ve duyusundaki değişikliklerin aktivite ve katılıma etkisi
Effects of sense and functionality changes in the hands on activity and participation in patients with juvenile scleroderma
  1. Tez No: 559326
  2. Yazar: ARZU DAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELA TARAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Jüvenil Sklerodermalı (JS) hastalarda elin fonksiyonelliği ve duyusundaki değişikliklerin aktivite ve katılıma etkisini araştırmak amacıyla yaptığımız çalışmamıza dâhil edilme kriterlerine uygun 6-18 yaşları arasında JS tanılı 30 hasta, benzer yaş ve cinsiyette olan 30 sağlıklı kontroller dâhil edildi. Olguların ağrısı Wong-Baker ağrı skalası ile, elin ısı ve ağrı duyusu, 256 Hz'lik diyapozon ile vibrasyon duyusu, Semmes-Weinstein Monofilamentleri (SWMT) ile hafif dokunma-derin basınç duyusu ve lokalizasyon duyusu değerlendirildi. Ayrıca moberg toplama testi, stereognozi, el bileği eklem pozisyon hissi ve sempatik aktivasyonun değerlendirmeleri yapıldı. Eklem hareket açıklığı (EHA)“gonyometre”, kaba ve ince kavrama kuvvetleri“dinamometre ve pinçmetre”, elin mobilitesi“modified Hand Mobility in Scleroderma (mHAMIS) testi”, fonksiyonellik“Jebsen-Taylor El Fonksiyon Testi (JTHFT)”, aktivite ve katılım“Çocukluk Çağı Sağlık Değerlendirme Anketi (CHAQ)”,“Duruöz El İndeksi (DEİ)”,“Toplumsal Katılım Anketi (TKI)”, yaşam kalitesi“Skleroderma Sağlık Değerlendirme Anketi (SHAQ)”ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of our study is to examine the effects of sense and functionality changes in the hands on activity and participation in patients with Juvenile Scleroderma (JS). Patients with JS (n=30), and healthy controls (n=30) between ages of 6-18 were included in our study. Children rated their pain severity on Wong-Baker-Scale (WBS). Pain, hot-cold, touch, vibration, light-touch-deep pressure sensation“ by Semmes-Weinstein-Monofilaments(SWMT), 2-point discrimination, joint position, localization senses were evaluated. Moberg pickup test, stereognosis, sympathetic activation, range of motion by goniometer, grip and pinch strength by dynamometer and pinchmeter, hand mobility by modified Hand Mobility in Scleroderma (mHAMIS), activity performance and participation by Childhood Health Assessment Questionnaire (CHAQ), Duruoz Hand Index (DHI), Community Integration Questionnaire (CIQ), functionality by Jebson-Taylor Hand Function Test (JTHFT), quality of life by ”Scleroderma Health Assessment Questionnaire(SHAQ) were evaluated.