Yaparak Yazarak Bilim Öğrenimi-YYBÖ yaklaşımının ortaöğretim kimya deneylerinde kullanımına yönelik kimya öğretmen adaylarının deneyimlerinin değerlendirilmesi
Pre-service chemistry teachers' thoughts on the Science Writing Heuristic approach in upper secondary education chemistry experiments
  1. Tez No: 963050
  2. Yazar: KÜBRA TUĞÇE KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN NAKİBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, Yaparak Yazarak Bilim Öğrenimi (YYBÖ) yaklaşımının ortaöğretim kimya deneylerinde kullanımına yönelik kimya öğretmen adaylarının deneyimlerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi kimya öğretmenliği bölümünde öğrenim gören 4. sınıf kimya öğretmen adayları ile yürütülmüştür. Çalışma grubunun belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemlerinden kriter örnekleme kullanılmış ve uygulamayı deneyimleyen öğretmen adaylarının süreç sonunda görüşleri değerlendirilmiştir. Araştırmanın veri toplama süreci üç aşamadan oluşmuştur. İlk aşamada, kimya öğretmen adaylarının uygulayacakları deneyler belirlenmiş ve ortaöğretim fen lisesi kimya kitabına dayalı olarak dönem öncesi ders planı oluşturulmuştur. İkinci aşamada, öğretmen adayları kimya öğretiminde laboratuvar uygulamaları dersi kapsamında deneylerini uygulamış ve süreç boyunca deney öncesi hazırlık, deney uygulaması ve deney sonrası değerlendirme aşamaları tamamlanmıştır. Son aşamada, öğretmen adaylarının görüşlerini almak için görüş formu uygulanmış ve belirlenen öğrencilerle yarı yapılandırılmış ikili görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak 13 açık uçlu sorudan oluşan yazılı görüş formu geliştirilerek kullanılmıştır. Ayrıca, amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilen 6 öğretmen adayı ile ikili görüşmeler yapılmıştır. Veriler, içerik analizi yöntem ile analiz edilmiş, bulgular tematik kodlama yöntemiyle sınıflandırılmış ve tablolar halinde sunulmuştur. Araştırmanın bulguları, YYBÖ yaklaşımının öğretmen adaylarının bilimsel düşünme, yazılı argümantasyon ve laboratuvar uygulamalarını planlama becerileri üzerinde olumlu etkiler yarattığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the experiences of pre-service chemistry teachers regarding the implementation of the Science Writing Heuristic (SWH) approach in secondary school chemistry experiments. The research was conducted with senior-year students enrolled in the chemistry teacher education program at the Necatibey Faculty of Education, Balıkesir University. The study group was determined using criterion sampling, one of the purposive sampling methods, and the opinions of the prospective teachers who experienced the implementation were evaluated at the end of the process. The data collection process consisted of three phases. In the first phase, the chemistry experiments to be conducted by the participants were identified, and a pre-semester lesson plan was prepared based on the national chemistry textbook used in science high schools. In the second phase, the prospective teachers carried out the experiments within the context of the“Laboratory Practices in Chemistry Teaching”course, completing all stages including pre-experiment preparation, implementation, and post-experiment reflection. In the final phase, an open-ended questionnaire was administered to collect participants' opinions, and semi-structured individual interviews were conducted with selected students. As a data collection tool, a written response form consisting of 13 open-ended questions was developed and used. In addition, individual interviews were held with six prospective teachers selected through purposive sampling. The data were analyzed using content analysis, and the findings were categorized through thematic coding and presented in tables. The results of the study reveal that the SWH approach had positive effects on participants' skills in scientific thinking, written argumentation, and planning laboratory practices.