Kimya bölümü ve kimya öğretmenliği öğrencilerinin elektronegatiflik ve elektron ilgisi ile ilgili kavramsal anlamalarının incelenmesi
Investigation of chemistry department and chemistry teaching students' conceptual understandings about electronegativity and electron affinity
- Tez No: 963051
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN NAKİBOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Elektronegatiflik ve elektron ilgisi konusu ortaöğretim kimya dersinin önemli konularından biridir. Daha önceki çalışmalar, öğrencilerin elektronegatiflik ve elektron ilgisi konusunda öğrenme güçlüğü yaşadıklarını ve alternatif kavramalara sahip olduklarını göstermektedir. Bu çalışmanın amacı, öğrencilerin elektronegatiflik ve elektron ilgisi kavramlarına yönelik kavramsal anlamalarının incelenmesi ve bu kavramlara ilişkin olası alternatif kavramaları ortaya çıkarılmasıdır. Bir üniversitenin Eğitim Fakültesi Kimya Öğretmenliği ve Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya bölümünde 1., 2., 3. ve 4. sınıf düzeyinde öğrenim gören 46 tanesi eğitim fakültesi, 73 tanesi Fen-Edebiyat Fakültesi olmak üzere toplam 119 öğrenci çalışmada yer almıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Elektronegatiflik ve Elektron İlgisi Kavram Testi (EEİK Testi) geliştirilerek kullanılmıştır. Çalışmanın sonunda öğrencilerin elektronegatiflik ve elektron ilgisi kavramlarına yönelik olmak üzere toplam 37 tane farklı alternatif kavramalara sahip olduğu görülmüştür. Ortaya çıkan bu alternatif kavramaların soyut olması, öğrencilerin ön bilgilerinden gelen alternatif kavramaların olabileceği ve ders kitaplarında geçen bazı ifadelerin öğrencileri alternatif kavramalara yönlendirebileceği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın sonunda konuya yönelik alternatif kavramaların giderilmesi ve öğretilmesi konusunda bazı önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Electronegativity and electron affinity are fundamental topics in upper secondary education chemistry curricula. Previous studies have shown that students experience difficulties in understanding these concepts and often have alternative conceptions. The aim of this study is to examine students' conceptual understanding of electronegativity and electron affinity and identify potential alternative conceptions related to these topics. The study involves a total of 119 students enrolled in the Chemistry Teacher Education program of the Faculty of Education and the Chemistry Department of the Faculty of Science and Literature at a university, including 46 students from the Faculty of Education and 73 students from the Faculty of Science and Literature, attending first-year to fourth-year levels. As a data collection instrument, the Electronegativity and Electron Affinity Concept Test (EEACT) was developed and utilized. At the conclusion of the study, students were found to hold a total of 37 different alternative conceptions regarding electronegativity and electron affinity. The abstract nature of these concepts suggests that students may develop alternative conceptions based on prior knowledge and that certain textbook expressions might lead students toward alternative conceptions. Based on these findings, the study provides recommendations for addressing and correcting these alternative conceptions as well as improving the instruction of these concepts.