Sınıf öğretmenlerinin örgütsel misilleme davranışı ile iş aile çatışması arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between classroom teachers' organizational retaliation behavior and work-family conflict
  1. Tez No: 963059
  2. Yazar: HÜSNE ERGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT SAĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin örgütsel misilleme davranışı düzeyleri ile iş aile çatışması düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2024-2025 eğitim öğretim yılında Kahramanmaraş ili Onikişubat ve Dulkadiroğlu merkez ilçelerinde, ilkokullarda görev yapan toplam 6250 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise evrenden kolay örnekleme yöntemiyle seçilen 362 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Örgütsel Misilleme Davranışı Ölçeği”ve "İş Aile Çatışması Ölçeği'' aracılığıyla elde edilmiştir. Araştırmada sınıf öğretmenlerinin örgütsel misilleme davranışı ve iş aile çatışması düzeylerinde cinsiyet, hizmet yılı, eğitim durumu ve kariyer basamağı değişkenlerine göre anlamlı fark olup olmadığı belirlenmiştir. Sınıf öğretmenlerinin örgütsel misilleme davranışı düzeylerinin düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Örgütsel misilleme davranışı, örgütsel misilleme davranışı ölçeğinin süreci sabote etme alt boyutunda çok düşük düzeyde, olumsuz iletişim alt boyutunda düşük düzeyde ve olumsuz eylem alt boyutunda orta düzeyde bulunmuştur. Sınıf öğretmenlerinin iş aile çatışması düzeylerinin çok düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İş aile çatışması ölçeğinin iş aile çatışması alt boyutunda çatışma düzeyleri düşük ve aile iş çatışması alt boyutunda iş aile çatışması düzeyi çok düşük bulunmuştur. Araştırmada sınıf öğretmenlerinin örgütsel misilleme davranışı düzeyleri ile iş aile çatışması düzeyleri arasında pozitif yönlü ve orta düzeyde anlamlı ilişki vardır. Sınıf öğretmenlerinin örgütsel misilleme davranışı düzeyleri, iş aile çatışması düzeylerinin %8,8'ini açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between classroom teachers' levels of organizational retaliation behavior and their levels of work-family conflict. A correlational screening model was used in the study. The study population consisted of a total of 6,250 classroom teachers working in primary schools in the central districts of Onikişubat and Dulkadiroğlu in Kahramanmaraş province during the 2024-2025 academic year. The study sample consisted of 362 classroom teachers selected from the population using a convenience sampling method. Research data were obtained through the“Personal Information Form”,“Organizational Retaliatory Behavior Scale”and“Work-Family Conflict Scale”. The study determined whether there were significant differences in the levels of organizational retaliation behavior and work-family conflict among classroom teachers based on variables such as gender, years of service, educational status, and career stage. It was concluded that the levels of organizational retaliation behavior among classroom teachers were low. Organizational retaliation behavior was found to be at a very low level in the process sabotage sub-dimension of the organizational retaliation behavior scale, at a low level in the negative communication sub-dimension, and at a moderate level in the negative action sub-dimension. It was concluded that the levels of work-family conflict among classroom teachers were very low. Conflict levels were found to be low in the work-family conflict sub-dimension of the work-family conflict scale, and the level of work-family conflict was found to be very low in the family-work conflict sub-dimension. The study found a positive and moderately significant relationship between classroom teachers' levels of organizational retaliation and their levels of work-family conflict. Classroom teachers' levels of organizational retaliation explained 8.8% of the variance in their work-family conflict.